Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 03.11.2011

Polskie Radio jest fabryką produkującą dźwięki (wideo)

Andrzej Mietkowski (polskieradio.pl): Internet jest fantastycznym instrumentem, który pozwala przypomnieć wydarzenia sprzed lat.
Andrzej Mietkowski w studiu radiowej JedynkiAndrzej Mietkowski w studiu radiowej JedynkiFot: Wojciech Kusiński/PR

Według Andrzeja Mietkowskiego, dyrektora - redaktora naczelnego portalu polskieradio.pl, przez 15 lat nie było ludzi ani środków, żeby scyfryzować zasoby archiwalne Polskiego Radia. Teraz to się powiodło. Powstają kolejne serwisy specjalne, dzięki którym poznajemy historię.

– Polskie Radio jest fabryką, która produkuje dźwięki od dziesięcioleci i mamy niesamowite zasoby, które przez wiele lat były wykorzystywane w sposób niewystarczający. Internet jest tym fantastycznym instrumentem, który pozwala nam przypomnieć – w oparciu o własne materiały, ale również o materiały pozyskiwane – wydarzenia sprzed wielu, wielu lat – mówi Andrzej Mietkowski w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia").

W styczniu tego roku portal polskieradio.pl uruchomił serwis Radia Wolności tworzony wspólnie z Radiem Wolna Europa.

– To był serwis, do którego scyfryzowaliśmy w archiwum Polskiego Radia pół miliona minut materiałów archiwalnych Radia Wolna Europa, BBC, RFI – podkreśla Andrzej Mietkowski.

>>>Przeczytaj pełny tekst rozmowy

Te materiały leżały w Warszawie od kilkunastu lat. Radio otrzymało je od rozgłośni Radia Wolna Europa, jeszcze kiedy żył dyrektor Jan Nowak-Jeziorański.

– To on o to zadbał, żeby kopia materiałów dźwiękowych, wszystkich jakie pozostały po polskiej RWE, została w Warszawie – podkreśla Mietkowski. – My to scyfryzowaliśmy, przywróciliśmy im możliwość wykorzystywania. W tej chwili niewielkim wysiłkiem jesteśmy w stanie powołać dowolny serwis historyczny, sięgający wstecz do lat pięćdziesiątych – dodaje.

W portalu polskieradio.pl startuje właśnie następny serwis poświęcony wydarzeniom na Wegrzech w 1956 roku. Dzisiaj, w przeddzień 55. rocznicy powstania na Węgrzech, w Polskim Radiu odbędzie się konferencja poświęcona rewolucji węgierskiej. Organizatorem konferencji zatytułowanej "Nasze wojska podjęły walkę…" jest portal polskieradio.pl.

"Tajemnice taśm z Koblencji" to panel tematyczny, który podczas konferencji poprowadzi Andrzej Mietkowski.

– Okazuje się, że chociaż polskiej rozgłośni Wolnej Europy już nie ma, to wypływają wciąż niesamowite materiały dźwiękowe, na których będziemy podczas tej konferencji bazować – wyjaśnia Andrzej Mietkowski. – Taśmy z Koblencji to są materiały odnalezione po pięćdziesięciu latach w archiwach zachodnioniemieckich właśnie w Koblencji. Na nagraniach jest tak zwany "szpieg", czyli nagranie anteny Radia Wolna Europa z 1956 roku – dodaje.

Po wydarzeniach w Budapeszcie padły głosy, że węgierska rozgłośnia za bardzo się zaangażowała w swoich audycjach, być może dając powstańcom nieuzasadnione nadzieje, że z zachodu nadejdzie amerykańska pomoc. Padły zarzuty, że węgierska rozgłośnia może jest współwinna temu, co się wydarzyło, tej krwi, która się przelała w Budapeszcie.

– Rząd niemiecki, będący wówczas gospodarzem ziemi, gdzie znajdowała się Wolna Europa, skorzystał ze swojego prawa i poprosił o materiały tak zwanego "szpiega antenowego" do wglądu. Trzy tygodnie nagrań Radia Wolna Europa zostały przekazane rządowi niemieckiemu – mówi o losach materiałów archiwalnych Andrzej Mietkowski.

Po pięćdziesięciu latach te taśmy wypłynęły i rozpoczęła się zupełnie nowa przygoda.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Zobacz w portalu polskieradio.pl nowy serwis poświęcony wydarzeniom na Węgrzech w 1956. >>> Serwis - Węgry 1956

(ah)