Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 27.11.2011

Już starożytni wiedzieli, co to stomia

Można uniknąć stomii, ale też można normalnie żyć po zabiegu stomii – zapewniają lekarze specjaliści. Coraz częściej wykonuje się tzw. stomie czasowe
stomiastomiafot. Wikimedia Commons

Coraz więcej osób w Polsce żyje ze stomią i prowadzi normalne życie. Do tego stopnia że w ich otoczeniu nikt ze współpracowników i sąsiadów najczęściej nawet nie wie, jakiej zostali poddani operacji i co w konsekwencji zmieniło się w ich codziennym funkcjonowaniu. Wskazania do wykonania stomii to przede wszystkim, w 85 proc. przypadków, nowotwory jelita grubego. Coraz częstsze są także nieswoiste zapalenia jelit i urazy, najczęściej w wypadkach komunikacyjnych.

Profesor Marek Szczepkowski specjalista chirurgii ogólnej szpitala bielańskiego zapewnia, że potrafimy stomię wykonywać już coraz lepiej. Profesor Szczepkowski wyjaśnia też, na czym tak naprawdę polega ten zabieg. Otóż po usunięciu chorego fragmentu jelita koniec pozostałego jelita wyprowadza się na powierzchnię brzucha, wywija na zewnątrz błonę śluzową i przyszywa do skóry. Przez powstały w ten sposób "odbyt brzuszny”" czyli stomię, odbywa się teraz wydalanie treści jelitowej. Profesor Szczepkowski tłumaczy, że dla pacjentów zwykle decyzja o takiej operacji jest ciężka psychologicznie, Powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od akceptacji stomii przez pacjenta. Ale, na szczęście współczesna medycyna osiągnęła już taki poziom i rozwój technik operacyjnych sprawił że lekarze potrafią wykonywać też tzw. stomie protekcyjne – na kilka, kilkanaście tygodni.

Jak twierdzi profesor Marek Szczepkowski świadomość zdrowotna społeczeństwa polskiego jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Dla większości pacjentów rak równa się śmierć a to wcale nie jest prawdą. Współczesne leczenie raka jelita grubego to nie tylko chirurgia, lecz także radioterapia i chemioterapia. Niestety lekarze obserwują stały wzrost zapadalności, na raka jelita grubego. Każdego roku liczba chorych zwiększa się o około 3% Rak jelita, a także nieswoiste zapalenia jelit stały się chorobami cywilizacyjnymi. Chorują dziś na nie ludzie w każdym wieku.

Pamiętajmy, że rak jelita grubego wykryty we wczesnej fazie jest niemal całkowicie wyleczalny. Nie ma co czekać trzeba się badać,a najważniejsze są tak zwane badania przesiewowe.

O tym jak można żyć ze stomą rozmawiała Małgorzata Kownacka.

(ks)