Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 09.12.2011

Polacy chętnie składają "obywatelskie donosy" (wideo)

800-808-808 – to numer bezpłatnej infolinii, która służy obywatelom do przekazywania informacji na temat korupcji i tego, co ich niepokoi w swoim otoczeniu. To dosyć popularna linia – mówi Paweł Wojtunik (CBA).
Polacy chętnie składają obywatelskie donosy (wideo)Glow Images/East News

W ciągu roku z numeru CBA korzysta kilka tysięcy osób. – To dobry i darmowy kanał do uzyskiwania sygnałów od obywateli, którzy chcą nam przekazywać sygnały o korupcji – przyznaje szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który był gościem Jedynki.

Wojtunik podkreśla, że CBA nie traktuje tego jako donosicielstwa, a raczej jako przekazywanie informacji. – Wszystkie sygnały traktujemy bardzo poważnie, wszystkie są sprawdzane, weryfikowane. Nie wszystkie oczywiście są prawdziwe i jesteśmy świadomi tego, że nasze Biuro może służyć załatwianiu prywatnych porachunków, interesów, rozgrywaniu różnych sytuacji konfliktowych – zauważa.

Szef CBA ubolewa, że w Polsce nadal pokutuje świadomość negatywnego kontekstu współpracy obywateli z organami ścigania. – W Niemczech jest to traktowane jako pozytywne działanie społeczne. Informowanie organów ścigania o nieprawidłowościach jest czymś pozytywnym – porównuje.

Zdaniem gościa Jedynki korupcja jest bardzo szerokim i powszechnym problemem. – Uważamy korupcję za patologię, która dotyka wszystkich grup społecznych, na wszystkich poziomach ich funkcjonowania i wszystkich poziomach władzy – tłumaczy. Dodaje, że patologie mają to do siebie, że dotyczą wszystkich. W opinii Pawła Wojtunika nie ma dziedzin wolnych od korupcji. – Gdzieniegdzie odkrywamy to bardzo szybko, gdzieniegdzie te zjawiska zachodzą bardzo powoli i mają charakter niekaralny, bo nepotyzm w Polsce nie jest karalny, ale jest forma korupcji – przyznaje.

Jak poinformował gość "Sygnałów Dnia", CBA prowadzi kilkadziesiąt kontroli rocznie. – Prowadzimy około pięciuset analiz przedkontrolnych. To są takie wstępne sprawy, które polegają na głębokim analizowaniu i sprawdzaniu danych dotyczących konkretnych przedsięwzięć – wyjaśnia.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. – Z tej okazji dzięki przychylności prezydenta Bronisława Komorowskiego i wsparciu Komisji Europejskiej organizujemy dziś w Pałacu Prezydenckim konferencję, podczas której chcemy mówić nie o zwalczaniu korupcji, ale o jej przeciwdziałaniu – zakomunikował Paweł Wojtunik, szef CBA.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(mb)