Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Jekot 09.03.2012

Uratowali polską medycynę dziecięcą

20 lat temu nikt nie przypuszczał, że WOŚP zmieni oblicze polskiej chirurgii dziecięcej. Ale bez Orkiestry również inne medyczne specjalności tkwiłyby w średniowieczu.
Uratowali polską medycynę dziecięcąwosp.pl

- Bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie istniałaby polska pediatria i neonatologia, która zajmuje się leczeniem schorzeń i wad wrodzonych noworodków – stwierdza dr hab. Janusz Świetliński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Centrum Zdrowia Dziecka.

Fundacja Owsiaka przybliża marzenia lekarzy o nowoczesnych szpitalach dziecięcych. Kiedy w Polsce z powodu słabego wyposażenia sal operacyjnych chirurdzy nie mogli ratować życia małych pacjentów, Owsiak umożliwił im kupno najnowocześniejszego sprzętu.

- Po dwudziestu latach już nie można tego popsuć, trzeba to ciągnąć dalej i rozwijać. Mamy masę pomysłów – mówi prof. Bohdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka i z-ca Jurka Owsiaka. – Zaczęło się od tego, że nie mieliśmy pieniędzy na zakup aparatu płuco-serce, który umożliwia przeprowadzanie operacji na otwartym sercu. Przez to jedna sala operacyjna w Klinice Kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka musiałaby zostać zamknięta – wspomina profesor.

Maruszewski przyznaje, że gdyby nie Orkiestra nie byłbym dziś chirurgiem . – Gdy 20 lat temu wróciłem do Polski po dwóch latach pracy w Wielkiej Brytanii i zobaczyłem jaka jest przepaść pomiędzy wyposażeniem angielskiej medycyny i mojego szpitala, powiedziałem wtedy, że albo to zmienię albo nie będę kardiochirurgiem – wyznaje.

W czwartek w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się gala z okazji 20-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego finału Fundacja zebrała ponad 50 milionów złotych.

Pogram 1 Polskiego Radia został wyróżniony specjalnym medalem za współpracę.

(anj)