Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 13.08.2012

Poszukiwanie życia na Marsie. "Karty są wyłożone”

Na Czerwonej Planecie wylądował łazik Curiosity wysłany przez NASA. To prawie tonowe laboratorium kosmiczne, jakiego jeszcze nie było. Naukowcy wiążą z nim ogromne nadzieje.
Łazik CuriosityŁazik CuriosityNASA

Do budowy Curiosity (ang. ciekawość) wykorzystano najnowsze technologie. Łazik wyposażony jest w wiele unikatowych przyrządów badawczych, które mają pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy na Marsie było, a może jest nadal życie i w jakiej postaci. Urządzenie wylądowało na półkuli południowej, w kraterze Gale. Ma pracować prawie dwa lata, a może i dłużej, bo źródłem zasilania jest pluton.
Co już udało się odkryć? Czy naukowcy zrealizują swoje marzenie o odkryciu życia na Czerwonej Planecie? - Wiemy prawie wszystko, karty są wyłożone. Czekamy tylko, kiedy znajdzie się taki ślad życia, który przekona specjalistów wszystkich dziedzin – tłumaczył w radiowej Jedynce prof. Józef Kaźmierczak, astrobiolog z PAN. Jego zdaniem najważniejsze dotąd odkrycie w tej dziedzinie, to ślady wody.

A dlaczego życie miałoby powstać właśnie na Marsie? Andrzej Kotarski z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego tłumaczy, że warunki są tam podobne, jak na Ziemi. – Wiele lat ewolucji Marsa było podobne, jak na Ziemi. Pewne warunki, które panowały na Marsie, mogły przyczynić się do powstania tam życia. Mogły, bo dowodów na powstanie życia jeszcze nie mamy – mówił Kotarski.
Jak długo poczekamy na ostateczne rozstrzygnięcie i jakie znaczenie badania Marsa mają dla ludzi – słuchaj w nagraniu audycji "Naukowy zawrót głowy".
Na "Naukowy zawrót głowy" zaprasza Dorota Truszczak.

ei