Marcin Nowak 21.02.2013

Justyna Kowalczyk ostatnia w finale. Fatalny upadek Polki

Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce w finale sprintu techniką klasyczną podczas narciarskich mistrzostw świata w Val di Fiemme. Słuchaj relacji Tomasza Zimocha w radiowej Jedynce.
Justyna KowalczykJustyna Kowalczyk PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI
  • Tomasz Zimoch - relacja z finału sprintu techniką klasyczną na mistrzostwach świata w Val di Fiemme (PR1)

Słuchaj relacji na żywo Tomasza Zimocha dla radiowej Jedynki z finału sprintu w narciarstwie klasycznym w Val di Fiemme.

Tytuł obroniła Norweżka Marit Bjoergen, do której Polka straciła 6,3 s.
Podopieczna Aleksandra Wierietielnego w pierwszej fazie rywalizacji potknęła się o własny kijek i upadła. Zanim się pozbierała, rywalki jej znacznie uciekły. Próbowała jeszcze gonić, ale bezskutecznie.
Srebro wywalczyła Szwedka Ida Ingemarsdotter, a brąz inna Norweżka Maiken Caspersen Falla.
Już w eliminacjach odpadły pozostałe reprezentantki Polski. Agnieszka Szymańczak była 40., Kornelia Kubińska 54., a Paulina Maciuszek 56.

Marit
Marit Bjoergen

Dla Kowalczyk to już szóste mistrzostwa świata. Debiutowała 10 lat temu. Wtedy gospodarzem także było Val di Fiemme, a 20-letnia wówczas narciarka z Kasiny Wielkiej pojechała na nie jako świeżo upieczona wicemistrzyni świata juniorów.

Dwa lata temu w Oslo sprint rozgrywany był techniką dowolną. Wygrała Bjoergen, przed Włoszką Arianną Folis i Słowenką Petrą Majdić. Kowalczyk była piąta.

W Pucharze Świata 2012/13 sprint techniką klasyczną rozgrywany był trzykrotnie. W listopadzie w Kuusamo Kowalczyk odpadła w półfinale i sklasyfikowano ją na siódmym miejscu, w styczniu w Libercu była druga, a w sobotę w Davos zwyciężyła.