Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 19.03.2013

Polacy nie powinni zimą zdobywać K2? "To nieżyczliwa góra"

W ramach pięcioletniego programu Polski Himalaizm Zimowy Polacy zdobywają ośmiotysięczne szczyty, na których zimą nie stanęła jeszcze stopa człowieka. Ostatnia wyprawa okazała się tragiczna, zginął Maciej Berberka i Tomasz Kowalski. Czy uda się zrealizować cały program?
K2 w lipcu - widok od południaK2 w lipcu - widok od południaWikipedia/CC/Svy123

Program realizowany jest od 2010 r. 3 szczyty już zdobyli: Gashebrum I, Gashebrum II i Broad Peak. W planach są jeszcze dwa: Nanga Parbat i K2. – Na początku do zdobycia było 5 ośmiotysięczników, które nie mają wejść zimowych. Zostały jeszcze 2. Szczególnie K2 wydaje się być takim celem wszystkich celów współczesnego himalaizmu – mówi Artur Hajzer, autor programu.
Artur Hajzer przyznaje jednak, że środowisko himalaistów jest podzielone co do tego, czy zdobycie K2 zimą jest wykonalne. - Czy program będzie atakował dwa pozostałe szczyty? Trudno dzisiaj odpowiedzieć – dodaje.

>>> Najnowsze inforamcja o wyprawie na Broad Peak - serwis specjalny
Anna Czerwińska, zdobywczyni Korny Ziemi jest bardzo sceptyczna. Jej zdaniem w Polsce nie ma teraz ekipy, która mogłaby podjąć się takiego wyzwania. – Nawet Jurek Kukuczka czy Krzysio Wielicki, mieli na K2 problemy. To bardzo nieżyczliwa góra – dodaje Anna Czerwińska.
Program Polski Himalaizm Zimowy ma dofiansnowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do tej pory na ten cel przeznaczono 960 tys. zł. Urzędnicy ministerstwa zapewniają, że nie ma rozmów zawieszeniu dofinansowania.
Czy w związku ze śmiercią himalaistów program będzie nadal realizowany sprawdzała Agnieszka Jas. Zapraszamy do wysłuchania dźwięku.
ei