Marcin Nowak 30.05.2013

Przedostatnia kolejka Ekstraklasy. Smolarek katem GKS-u? (RELACJA)

Przed zaplanowaną 29. kolejką piłkarskiej Ekstraklasy znany jest już mistrz Polski - Legia Warszawa, a także pierwszy spadkowicz. Wciąż toczy się jednak zażarta walka o utrzymanie w lidze.
GKS Bełchatów - Jagiellonia BiałystokGKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok PAP/Grzegorz Michałowski
  • Podbeskidzie - Pogoń Szczecin 2-0 (PR1 Studio S-13)
  • Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk 0-1 (PR1 Studio S-13)
  • Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk 0-2 (PR1 Studio S-13)
  • Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk 0-3 (PR1 Studio S-13)
  • Górnik Zabrze - Wisła Kraków 0-1 (PR1 Studio S-13)
  • Śląsk Wrocław - Lech Poznań 0-1 (PR1 Studio S-13)
  • Polonia Warszawa - Piast Gliwice 1-1 (PR1 Studio S-13)
  • Polonia Warszawa - Piast Gliwice 0-1 (PR1 Studio S-13)
  • Śląsk Wrocław - Lech Poznań 1-1 (PR1 Studio S-13)
  • Podbeskidzie - Pogoń Szczecin 2-1 (PR1 Studio S-13)
  • Przedostatnia kolejka Ekstraklasy - relacje z piłkarskich boisk (PR1 - Andrzej Janisz)
  • GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok 1-0 (PR1 Studio S-13)

godz. 20.42 - koniec meczu. GKS nie wykorzystał szansy wyprzedzenia Podbeskidzia. "Brunatni" tracą do "Górali" 1 punkt.

godz. 20.40 - Smolarek i mamy 1:1 w Bełchatowie!!!Na tablicy 91 minuta...

godz. 20.34 - koniec meczu w Kielcach: Korona - Widzew 0:0. Widzew pewny utrzymania w Ekstraklasie!

godz. 20.21 - w Kielcach gospodarze wyraźnie przeważają, ale tej przewagi nie potrafią przekuć na gola.

godz. 20.13 - mecz w Bełchatowie nabrał rumieńców. Jaga próbuje doprowadzić do remisu, póki co bezskutecznie...

godz. 20.04 - GKS walczy dalej! 1:0 w Bełchatowie!

godz. 20.01 - trwa 53 minuta w Bełchatowie i 61 minuta w Kielcach. W obu meczach bez goli.

***

Relacja ze spotkań o 18:

90 minuta - trwają drugie połowy w meczach Korona - Widzew i GKS - Jagiellonia.

90 minuta - koniec meczów w Bielsku, Chorzowie, Warszawie, Zabrzu, Wrocławiu i Lubinie. Górnik - Wisła 0:1, Podbeskidzie - Pogoń 2:1, Zagłębie - Lechia 0:3, Ruch - Legia 0:0, Polonia - Piast 1:1, Śląsk - Lech 1:1.

89 minuta - "gorąco" na Konwiktorskiej. Czerwoną kartkę otrzymali bramkarz "Czarnych Koszul" Sebastian Przyrowski i napastnik Piasta - Marcin Robak.

82 minuta - do wyrównania doprowadza także mistrz Polski - Śląsk Wrocław! Wrocławianie dzięki takiemu rezultatowi wracają na 3. miejsce w tabeli.

80 minuta - rzut karny dla Polonii! Todorovski i mamy 1:1!

75 minuta - przed nami ostatni kwadrans: Górnik - Wisła 0:1, Podbeskidzie - Pogoń 2:1, Zagłębie - Lechia 0:3, Ruch - Legia 0:0, Polonia - Piast 0:1, Śląsk - Lech 0:1, GKS - Jagiellonia 0:0 (45'), Korona - Widzew 0:0 (przerwa).

75 minuta - zakończyła się pierwsza połowa w Kielcach, Korona - Widzew 0:0.

72 minuta - dzieje się w Bielsku. Najpierw Rogalski strzelił gola, by chwilę później otrzymać czerwoną kartkę. W "10" gra także Polonia Warszawa.

Górnik
Górnik Zabrze - Wisła Kraków

68 minuta - Pogoń wraca do gry! Przepiękne uderzenie Rogalskiego z rzutu wolnego! Tym samym w bezpośrednich starciach "Górale" mają gorszy bilans od "Portowców".

67 minuta - Marcin Robak i 0:1 na Konwiktorskiej! Polonia - Piast 0:1!

66 minuta - po 33 minutach wieje nudą z boiska w Bełchatowie. GKS póki co jest "czerwoną latarnią" ligi...

62 minuta - w opóźnionym o 45 minut meczu w Kielcach Korona remisuje bezbramkowo z Widzewem. Goście, aby być pewnym utrzymania w Ekstraklasie muszą co najmniej zremisować.

56 minuta - dobre, żywe spotkanie oglądamy w Warszawie. Tam miejscowa Polonia (żegna się z Ekstraklasą w wyniku nieotrzymania licencji) rozgrywa bardzo dobra partię z Piastem Gliwice, który z kolei prawdopodobnie będzie reprezentował Polskę w pucharach.

52 minuta - w najważniejszych meczach o utrzymanie Bełchatów naciera, ale bez powodzenia. Podbeskidzie natomiast prowadzi 2:0 i nie zanosi się na to, by "Górale" stracili choćby jedną bramkę.

46 minuta - tam, gdzie mecze odbywają się zgodnie z planem (godz. 18) rozpoczęły się drugie połowy.

45 minuta - od ponad 10 minut grają również w Kielcach i Bełchatowie. Nie są to póki co porywające mecze, na co w głównej mierze wpływ mają murawy mocno nasiąknięte wodą.

45 minuta - Wyniki do przerwy - Górnik - Wisła 0:1, Podbeskidzie - Pogoń 2:0, Zagłębie - Lechia 0:3, Ruch - Legia 0:0, Polonia - Piast 0:0, Śląsk - Lech 0:1, GKS - Jagiellonia (opóźniony), Korona - Widzew (opóźniony).

43 minuta - w Kielcach za moment rozpocznie się mecz Korona - Widzew. Podobnie wygląda sytuacja w Bełchatowie, gdzie miejscowy GKS zagra z Jagiellonią.

40 minuta - jesteśmy na chwilę we Wrocławiu, a tam Lech prowadzi ze Śląskiem! Gola dla "Kolejorza" strzela Rafał Murawski!

Kibice
Kibice Legii Warszawa podczas meczu przedostatniej kolejki polskiej Ekstraklasy piłkarskiej z Ruchem Chorzów. Fot.: PAP/Bartłomiej Zborowski

36 minuta - ciekawe spotkanie oglądamy w Chorzowie. Póki co bez bramek, ale swoje szanse mieli jedni i drudzy. Taki wynik oznacza, że "Niebiescy" do ostatniej chwili będą się bili o pozostanie na najwyższym szczeblu rozgrywek.

28 minuta - Lechia nie odpuszcza i strzela trzeciego gola. Na listę strzelców po raz drugi wpisuje się niezawodny ostatnio... Grzegorz Rasiak.

25 minuta - Pogoń gra fatalnie i nie prezentuje umiejętności nawet 1. ligowych. Podbeskidzie zdecydowanie zdominowało "Portowców".

21 minuta - Wisła wychodzi na prowadzenie w meczu z Górnikiem. Bramkę zdobył Chrapek po uderzeniu z około 20. metrów. Dzięki takiemu rezultatowi Piast zagra w europejskich pucharach.

19 minuta - "Kłamstwo ma krótkie nogi i podwójny podbródek" - taki transparent wywiesili kibice Polonii Warszawa "dziękując" tym samym prezesowi Ireneuszowi Królowi.

17 minuta - Zagłębie - Lechia 0:2.  Buzała!

15 minuta - krótkie podsumowanie. Podbeskidzie prowadzi z Pogonią i opuszcza strefę spadkową. Bełchatowianie póki co nie mogą odpowiedzieć "Góralom", gdyż ich mecz nie rozpoczął się i stoi pod dużym znakiem zapytania. W innym meczu o utrzymanie Ruch remisuje z Legią 0:0.

Sędzia
Sędzia Paweł Raczkowski (P) i delegat Jerzy Miedziński (L) oceniają stan murawy przed meczem przedostatniej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy: PGE GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok. Fot.: PAP/Grzegorz Michałowski

10 minuta - nie ma jeszcze decyzji co do rozpoczęcia meczu w Bełchatowie. Deszcz spowodował, że boisko bardziej przypomina jezioro.

9 minuta - w meczu "o pietruszkę" Lechia Gdańsk wygrywa na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 1:0.

5 minuta - Podbeskidzie podwyższa prowadzenie!! Fantastyczny strzał Paweli!

1 minuta - Podbeskidzie już prowadzi z Pogonią 1:0!! Dzięki temu "Górale" opuszczają strefę spadkową!

1 minuta - rozpoczęła się przedostatnia kolejka Ekstraklasy. Mecz w Kielcach z powodu ulewy rozpocznie się o godz. 18.30. Podobnie sytuacja wygląda w Bełchatowie.

Program 1 Polskiego Radia relacjonuje spotkania dwóch ostatnich kolejek Ekstraklasy. Na antenę powróciło Studio S-13. Gospodarzem audycji jest Andrzej Janisz. Zapraszamy do śledzenia zmagań na boiskach naszej ligi z radiową Jedynką!

Ekstraklasa: kultowe "Studio S-13" znowu nadaje

Z powodu braku licencji pierwszym spadkowiczem została stołeczna Polonia. Trwa walka o uniknięcie degradacji wśród pięciu innych drużyn. O pozostanie w Ekstraklasie zażarcie walczy Podbeskidzie Bielsko-Biała, które podejmuje Pogoń Szczecin, czy GKS Bełchatów, który gra na własnym boisku z Jagiellonią Białystok.

Pewny bytu w Ekstraklasie nie jest też Ruch Chorzów, który walczy u siebie z nowym mistrzem Polski - Legią Warszawa. Teoretycznie spaść też mogą jeszcze - Pogoń Szczecin i Widzew Łódź.

Na górze tabeli znany jest już mistrz i wicemistrz kraju. Toczy się jednak bój o ostatnie miejsce na podium i grę w europejskich pucharach. Szanse na zajęcie trzeciego miejsca w tabeli mają Śląsk Wrocław (pewny gry w Lidze Europy dzięki finałowi Pucharu Polski), Piast Gliwice i Górnik Zabrze.

Mecze 29. kolejki:

Ruch Chorzów - Legia Warszawa 0:0
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Pogoń Szczecin 2:1 (2:0)
Polonia Warszawa - Piast Gliwice 1:1 (0:0)
PGE GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
Górnik Zabrze - Wisła Kraków 0:1 (0:1)
Korona Kielce - Widzew Łódź 0:0
Śląsk Wrocław - Lech Poznań 1:1 (0:1)

Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk 0:3 (0:3)

16.PGE GKS Bełchatów          29  6 10 13 21-36  28 -15

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;