Aneta Hołówek 02.06.2013

Legia triumfuje w wielkim stylu, Podbeskidzie odetchnęło, GKS żegna się z elitą

Piłkarze PGE GKS Bełchatów, mimo wyjazdowego zwycięstwa w 30. kolejce 3:2 nad Piastem Gliwice, spadli z ekstraklasy. W Warszawie Śląsk Wrocław uległ nowemu mistrzowi Legii aż 0:5, ale utrzymał trzecie miejsce w tabeli.
Zawodnik Widzewa Łódź Łukasz Broź (P) walczy o piłkę z Tomaszem Górkiewiczem (L) i Dariuszem Łatką z Podbeskidzia Bielsko-Biała podczas meczu ostatniej kolejki T-Mobile EkstraklasyZawodnik Widzewa Łódź Łukasz Broź (P) walczy o piłkę z Tomaszem Górkiewiczem (L) i Dariuszem Łatką z Podbeskidzia Bielsko-Biała podczas meczu ostatniej kolejki T-Mobile EkstraklasyPAP/ Grzegorz Michałowski
  • Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko Biała 0-1 (PR1 Studio S-13)
  • Pogoń Szczecin - Polonia Warszawa 0:1 (Jedynka/Studio S-13)
  • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 2:0 (Jedynka/Studio S-13)
  • Lech Poznań - Korona Kielce 1:0 (Jedynka/Studio S-13)
  • Piast Gliwice - GKS Bełchatów 0:1 (Jedynka/Studio S-13)
  • Pogoń Szczecin - Polonia Warszawa 1:1 (Jedynka/Studio S-13)
  • Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 0:1 (Jedynka/Studio S-13)
  • Legia Warszawa - Sląsk Wrocław 5:0 (Jedynka/Studio S-13)
  • Dariusz Tuzimek, szef N-Sport podsumowuje sezon T-Mobile Ekstraklasy (Trójka/Trzecia Strona Medalu)

Drużyna z Bełchatowa podzieliła więc los Polonii Warszawa (w składzie opartym na zespole Młodej Ekstraklasy przegrała 1:3 z Pogonią w Szczecinie). "Czarne koszule", choć zajęły szóste miejsce, już wcześniej zostały zdegradowane za brak licencji.
Tymczasem spadek drużyny Kamila Kieresia to efekt bardzo słabej jesieni (zaledwie sześć punktów). W rundzie wiosennej bełchatowianie spisywali się znakomicie, w 15 meczach zdobyli aż 25 "oczek", ale ostatecznie nie zdołali uratować ligowego bytu.
W ekstraklasie pozostanie natomiast Podbeskidzie Bielsko-Biała. Podopieczni Czesława Michniewicza wygrali na wyjeździe z Widzewem Łódź 2:1 i awansowali na czternastą pozycję w tabeli. Na piętnastą, gwarantującą w tym sezonie utrzymanie, spadł Ruch Chorzów (0:1 z Jagiellonią Białystok), ubiegłoroczny... wicemistrz kraju. W tabeli "Niebiescy" mają taki sam dorobek punktów jak PGE GKS (po 31), ale lepszy bilans bezpośrednich meczów.
W imponującym stylu zakończył sezon nowy mistrz. W obecności 31 tysięcy kibiców Legia rozgromiła u siebie zdetronizowany Śląsk 5:0, a trzy gole (klasyczny hat-trick) zaliczył w pierwszej połowie Marek Saganowski. Pozostałe bramki zdobyli Michał Kucharczyk i Miroslav Radovic.
Mecz na Łazienkowskiej rozpoczął się z opóźnieniem (ponad kwadrans), ponieważ sympatycy warszawskiej drużyny, odpalając materiały pirotechniczne, zadymili stadion i bardzo ograniczyli widoczność. Z tego powodu trzeba było opóźnić również mecze w Łodzi i Gliwicach. Na tych stadionach rozgrywano bowiem spotkania, których wyniki również miały wpływ na kwestię trzeciego miejsca w tabeli oraz jednego spadkowicza.
Ostatnia kolejka była czasem pożegnań. Karierę zakończyli m.in. legioniści Michał Żewłakow i Dickson Choto, a także napastnik Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski, trzeci na liście wszech czasów pod względem liczby goli w ekstraklasie (168). Z kolei pracę trenerską w "Jadze" zakończył Tomasz Hajto. Po meczu z Ruchem, w którym jedyną bramkę zdobył Daniel Quintana, trener gospodarzy wreszcie mógł się uśmiechnąć. To pierwsze zwycięstwo klubu z Białegostoku od 14 kwietnia.
Z Wisłą Kraków, która w ostatniej kolejce uległa u siebie Zagłębiu Lubin 0:1, rozstają się trener Tomasz Kulawik, a także doświadczony Kamil Kosowski, Serb Ivica Iliev, Holender Kew Jaliens i Daniel Sikorski.
Sentymentalnie było też w Poznaniu. Mecz Lecha z Koroną Kielce, choć miał tylko wymiar prestiżowy, obejrzało ponad 21 tysięcy widzów. Kibice przyszli podziękować piłkarzom za wicemistrzostwo kraju (pierwsze w historii poznańskiego klubu), a także pożegnać Piotra Reissa i Ivana Djurdjevicia, którzy po tym sezonie kończą kariery. "Kolejorz" wygrał 2:0 po golach właśnie Djurdjevica oraz Gergo Lovrencsicsa.
Królem strzelców rozgrywek, z dorobkiem 14 bramek, został Robert Demjan z Podbeskidzia. Słowak w ostatniej kolejce zaliczył trafienie na stadionie Widzewa - tym razem z rzutu karnego.
W kwalifikacjach Ligi Mistrzów Polskę będzie reprezentować Legia, a w eliminacjach Ligi Europejskiej - Lech, Śląsk i Piast. Czwarta lokata, którą zajęli gliwiczanie, daje prawo gry na arenie międzynarodowej, ponieważ mistrzostwo i puchar kraju zdobyła Legia, a wrocławianie byli finalistami Pucharu Polski.

Tak relacjonowaliśmy ostatnią kolejkę Ekstraklasy

90 minuta - koniec meczu w Łodzi. Podbeskidzie utrzmało się w Ekstraklasie, GKS spada do 1. ligi!

90 minuta - w 85. minucie Piast strzela kolejnego gola i mamy już 2:3.

90 minuta - koniec meczów w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku i Krakowie.

85 minuta - Piast przegrywa już tylko 1:3, Górnik podwyższa prowadzenie.

80 minuta - rzut karny dla Zagłębia zamienia na gola Arkadiusz Woźniak. W Szczecinie zobaczyliśmy trzeciego gola dla Pogoni.

77 minuta - Lech - Korona 2:0, Piast - GKS 0:3. Pogrom...

73 minuta - Legia nie zwalnia tempa i wygrywa już... 5:0!

71 minuta - mamy gola w Szczecinie. Najpierw Kiełb nie wykorzystał znakomitej okazji dla Polonii, a chwilę później Portowcy objęli prowadzenie po golu Frączczaka.

70 minuta - Widzew "łapie kontakt". W Łodzi już 1:2!

68 minuta - Podbeskidzie także prowadzi już 2:0. Gol z rzutu karnego Roberta Demjana!

Widzew
Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała

67 minuta - gol w Gliwicach, GKS podwyższa prowadzenie!

65 minuta - w Poznaniu wielkie pożegnanie Piotra Reissa, w Krakowie Kamila Kosowskiego, a w Białymstoku Tomasza Frankowskiego.

60 minuta - póki co goli nie oglądaliśmy. Tymczasem w Poznaniu wielkie pożegnanie Piotra Reissa...

50 minuta - w Łodzi i Gliwicach drugie połowy rozpoczną się o godz. 17.15.

46 minuta - gramy dalej. Rozpoczęły się drugie połowy.

45 minuta - koniec pierwszej połowy w Warszawie. Legia - Śląsk 4:0.

45 minuta - Legia podwyższa prowadzenie. Na listę strzelców znów wpisuje się Marek Saganowski.

45 minuta - Wyniki do przerwy: Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 1:0, Lech Poznań - Korona Kielce 1:0, Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 0:1, Piast Gliwice - GKS Bełchatów 0:1, Pogoń Szczecin - Polonia Warszawa 1:1, Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1, Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 0:0.

43 minuta - bramek nie oglądaliśmy do tej pory tylko w Krakowie, gdzie Wisła gra z Zagłębiem.

37 minuta - póki co w 30. kolejce lepiej radzą sobie goście. Kapitalna akcja Górnika zwieńczona golem Mosznikowa.

31 minuta - dzieje się. Bełchatów wziął się do roboty i wygrywa w Gliwicach. W meczu drużyn z końca tabeli Jagiellonia prowadzi z Ruchem 1:0.

27 minuta - Pogoń doprowadza do wyrównania (gol Frączczaka), Legia obejmuje prowadzenie (gol Saganowskiego) i chwilę później kolejna piękna akcja Koseckiego i Saganowskiego - jest 2:0 dla Legii (drugi gol Saganowskiego)

21 minuta - Ivan Djurdjević rozgrywa ostatni mecz w barwach Lecha Poznań i żegna się z kibicami golem. Lech prowadzi z Koroną.

17 minuta - przed chwilą rozpoczął się mecz Legia - Śląsk.

15 minuta - na ten moment z ligi spada GKS Bełchatów, 3. miejsce zajmuje Śląsk Wrocław.

14 minuta - Polonia chce godnie pożegnać się z ligą. "Czarne Koszule" prowadzą w Szczecinie z Pogonią 1:0.

11 minuta - mamy pierwszą bramkę w 30. kolejce. Damian Chmiel strzela gola dla Podbeskidzia!

7 minuta - w meczu Piast - GKS niespodziewanie znaczną przewagę mają gospodarze. Bełchatowianie są w głębokiej defensywie...

4 minuta - kibice Legii odpalili pirotechnikę dzięki czemu mecz w Warszawie nieco się opóźni.

Dym
Dym na trybunach Pepsi Areny przed meczem ostatniej kolejki T-Mobile Ekstraklasy 2012/13, Legia Warszawa - Śląsk Wrocław. Fot.: PAP/Leszek Szymański

1 minuta - zaczynamy ostatnią kolejkę! Za 90 minut poznamy spadkowicza, będziemy także wiedzieli kto uplasował się na 3. pozycji.