Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Szałowska 18.07.2013

Debata o finansowaniu partii politycznych - relacje w Jedynce

W niedzielę 21 lipca odbędzie się debata, którą współprowadzić będzie dziennikarka radiowej Jedynki Zuzanna Dąbrowska. Uczestnicy debaty przyjrzą się sposobom finansowania partii i zastanowią się, na co ugrupowania powinny wydawać pieniądze.
Sala posiedzeń SejmuSala posiedzeń SejmuPAP/Tomasz Gzell

Z inicjatywy marszałek Sejmu Ewy Kopacz w niedzielę, 21 lipca w gmachu przy Wiejskiej odbędzie się debata "Zasady finansowania partii politycznych". Jest to pierwsza z zapowiedzianych przez Ewę Kopacz otwartych debat poświęconych dylematom współczesnego parlamentaryzmu w Polsce.Marszałek Sejmu także będzie w niej uczestniczyć.

Debata rozpocznie się o godz. 11.30. Jej przebieg będziemy relacjonować na antenie radiowej Jedynki. Zapraszamy do słuchania:

- magazynu "Polska i Świat" w sobotę 20 lipca po godz. 22.05

- "Aktualności Jedynki" w niedzielę o pełnych godzinach

Do udziału w debacie zostali zaproszeni eksperci w dziedzinie prawa konstytucyjnego, socjologii, politologii, etyki, a także przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w parlamencie, organizacji pozarządowych i mediów. Uczestnictwo w dyskusji zapowiedzieli m.in. konstytucjonaliści prof. Piotr Winczorek, dr Ryszard Piotrowski i dr hab. Krzysztof Skotnicki, politolodzy dr Anna Materska-Sosnowska, dr Aldona Trzpil i dr Sebastian Kozłowski, socjolog dr Magdalena Dudkiewicz oraz etyk prof. dr hab. Joanna Górnicka-Kalinowska .

W czasie spotkania zostaną przedstawione modele finansowania partii politycznych na świecie. Prezentacja będzie skrótem przygotowanego przez dr. hab. Krzysztofa Skotnickiego referatu, którego pełny tekst zostanie udostępniony uczestnikom debaty. Kwestie omówione w dalszej jej części, to m.in. zasady finansowania partii politycznych w Polsce, wady i zalety obecnych jak i proponowanych rozwiązań. Uczestnicy debaty będą również zastanawiać się nad tym, na co ugrupowania polityczne powinny przeznaczać partyjne środki, jakie stosować mechanizmy kontroli systemu finansowania  partii politycznych? Odpowiedzi na te i inne pytania szukać będą eksperci, politycy oraz przedstawiciele trzeciego sektora i mediów w ostatniej części debaty.

 

---

Rozmowa o finansowaniu partii otworzy cykl debat zapowiedzianych przez marszałek Sejmu. Kolejna będzie poświęcona liczbie posłów, roli Senatu i immunitetu. Na trzecim spotkaniu będzie mowa o projektach obywatelskich, zasadach przeprowadzania referendów oraz możliwości wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

Marszałek Sejmu wystąpiła z inicjatywą zorganizowania debat po czerwcowej zapowiedzi premiera dotyczącej inicjatywy likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Donald Tusk wystąpił z taką propozycją po tym, jak media ujawniły, że środki z kasy Platformy Obywatelskiej były przeznaczane m.in. na garnitury, cygara i wyjścia do nocnych klubów.

PO złożyła w Sejmie projekt w sprawie likwidacji budżetowego finansowania partii, w którym mowa jest o utrzymywaniu partii z darowizn i składek członkowskich. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2014 r. Z wyliczeń PO wynika, że likwidacja subwencji pomogłaby zaoszczędzić 55 mln zł rocznie.

Zdaniem Ewy Kopacz temat wymaga szerszego omówienia, stąd pomysł na debatę.

- Temat budzi mnóstwo emocji. Zasługuje na poważne traktowanie. Zasługuje na poważną, otwartą debatę. Gdzie debatować, jak nie w Sejmie? Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat polskiego parlamentaryzmu - wyjaśniała Kopacz.

Polskie Radio jest patronem debaty "Zasady finansowania partii politycznych".

(PAP, bk)