Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 14.09.2013

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu!

- Nagrodzone zostały prace, które w pełni obrazują możliwości archiwów rodzinnych. Oprócz fotografii są tam również materiały pamiętnikarskie, wspomnienia, przeróżne dokumenty, a nawet zdjęcia nagrobków i odznaczeń - mówił w Jedynce dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.
Felicjan Kępiński,  astronom, założyciel i kierownik obserwatorium astronomicznego Politechniki Warszawskiej z rodziną, lata dwudzieste XX wiekuFelicjan Kępiński, astronom, założyciel i kierownik obserwatorium astronomicznego Politechniki Warszawskiej z rodziną, lata dwudzieste XX wiekuZ. Marcinkowski/ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy
Posłuchaj
  • Dr Grzegorz Welik i Mariusz Olczak o zakończonym konkursie w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Wspólna akcja radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą" ruszyła 8 czerwca. Po ponad trzech miesiącach poznaliśmy piątkę laureatów. Są nimi: Monika Agopsowicz i Władysław Deńca ("Archiwum ormiańskiej rodziny"), Zbigniew Zimny ("Moje wspomnienia"), Anita Golańska ("Harmonia w Chaosie"), Maria Romanowska ("Tryptyk czcionką malowany") oraz Aldona Młynarczuk ("Topolniccy Herbu SAS"). Wyróżnienia otrzymali natomiast Eugeniusz Bałamącek, Adam Trzciński, Krystyna Krzyżanowska i Justyna Trojanowska.

- Dzieje Polski były dosyć kręte i obfitowały także w różnego rodzaju tragiczne wydarzenia. Tym, co łączy większość nagrodzonych archiwów, jest element martyrologiczny, a więc Syberia, zesłania, różnego rodzaju wielkie perypetie, czy migracje - tłumaczył w "Sygnałach dnia" dr Grzegorz Welik.

Łącznie nadesłano blisko sto prac konkursowych. - Sukces naszej akcji jest mierzony nie tylko tą liczbą, ale również zainteresowaniem, o którym informacje docierają do Archiwów. Po wysłuchaniu audycji ludzie do nas dzwonią, często też  przekazują nam materiały z archiwów rodzinnych do oceny - podkreślał dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Należy docenić trud, jaki każdy z uczestników włożył w stworzenie rodzinnego archiwum. - Te prace to wynik poszukiwań w historii rodzin, czasami prowadzonych od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, oraz pracy osób, które na sygnał dany przez Polskie Radio dopiero przystąpiły do poszukiwań. Pojechały one do swoich rodzin, u których odkrywały ciekawe dokumenty, fotografie i inne materiały archiwalne - mówił Mariusz Olczak, kierownik wydziału Archiwów Społecznych w Archiwum Akt Nowych.

Nagrodzone archiwa będą prezentowane na antenie Jedynki przez pięć kolejnych sobót. Finał akcji antenowej nastąpi natomiast 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

pg