Marcin Nowak 20.09.2013

Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Porażka na początek

Piłkarze Legii Warszawa przegrali w Rzymie z Lazio 0:1 (0:0) w pierwszym występie w grupie J Ligi Europejskiej. Jedynego gola w 53. minucie zdobył głową Brazylijczyk Hernanes.
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje początek spotkania (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje pierwszą połowę meczu (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje końcówkę pierwszej połowy meczu (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje zakończenie pierwszej połowy spotkania (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje gol Hernanesa dla gospodarzy (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje drugą połowę spotkania (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje drugą połowę spotkania 2 (PR1)
  • Liga Europy: Lazio Rzym - Legia Warszawa. Andrzej Janisz komentuje zakończenie spotkania (PR1)

Mecz relacjonowany był w radiowej Jedynce. Na stadionie w Rzymie spotkanie komentował Andrzej Janisz.

Wszystkie wyniki spotkań w Lidze Europy

Obie drużyny przystąpiły do gry bez najlepszych strzelców - urodzony w Opolu reprezentant Niemiec Miroslav Klose odpoczywał przed niedzielnymi derbami Rzymu z Romą, a Gruzin Władimir Dwaliszwili nabawił się kontuzji na przedmeczowym treningu na Stadionie Olimpijskim.
Pierwsze minuty to wyrównana gra, która toczyła się głównie w środku pola. Oba zespoły miały problem, by przedostać się na przedpole rywali. Dlatego m.in. w 18. minucie Dominik Furman zdecydował się na strzał z ponad 20 m, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.
Chwilę później po rzutach rożnych wykonywanych przez Brazylijczyka Hernanesa dwukrotnie gorąco zrobiło się pod bramką Legii. Raz skutecznie interweniował pochodzący z Portugalii Cypryjczyk Dossa Junior, a strzał głową francuskiego obrońcy Abdoulaya Konko okazał się niecelny.

Race
Race w sektorze Legii Warszawa na meczu wyjazdowym z Lazio Rzym

W 22. minucie po świetnym podaniu Miroslava Radovica oko w oko z Federico Marchettim znalazł się Jakub Kosecki, uderzył z powietrza, ale górą był bramkarz Lazio. Była to najlepsza okazja do zdobycia gola w pierwszej połowie.
Szybki skrzydłowy Legii był wyróżniającą się postacią na boisku. Aktywny, zadziorny, choć czasem brakowało mu dokładności. Dobre wrażenie robił też duet stoperów - Dossa Junior i Jakub Rzeźniczak, którzy bez większych problemów "kasowali" ataki gospodarzy. Wojciech Skaba był do przerwy praktycznie bezrobotny.

Od początku drugiej połowy włoski faworyt z większą werwą zabrał się do pracy. Efekty przyszły szybko. W 53. minucie lewą stroną przedarł się Senegalczyk Keita Balde, dośrodkował, a Hernanes skoczył wyżej niż Tomasz Brzyski i głową pokonał Skabę.
W 66. minucie strzelec gola był bliski podwyższenia prowadzenia. Przedryblował kilku obrońców i uderzył płasko w kierunku bramki, a piłka odbiła się od słupka i opuściła boisko.

Lazio
Lazio Rzym - Legia Warszawa

Legia dopiero w 74. minucie oddała pierwszy po przerwie strzał. Rezerwowy Michał Kucharczyk zacentrował z prawej strony, a Kosecki z trudnej pozycji głową uderzył ponad bramką. Cztery minuty później w ten sam sposób szczęścia próbował Dossa Junior, lecz rezultat był podobny, a po kolejnych dwóch w dobrej sytuacji znalazł się Radovic, ale w polu karnym wykonał jeden zwód za dużo zamiast uderzyć.
W końcówce formę Skaby sprawdził rezerwowy Diego Novaretii, ale bramkarz Legii instynktownie odbił piłkę po jego strzale głową.
Legia wstydu nie przyniosła, ale na inaugurację przegrała. Mistrz Polski miał w czwartek za mało atutów, zwłaszcza w ofensywie, gdzie kompletnie niewidoczny był Marek Saganowski.
Kolejna szansa - 3 października na własnym stadionie, ale przy pustych trybunach, z Apollonem Limassol, który w 1. kolejce przegrał z Trabzonsporem 1:2.

Przed meczem doszło do starć kiboli Legii z włoską policją. 16 polskich kibiców zostało zatrzymanych w czwartek w Rzymie przed meczem Lazio - Legia. Taki jest według włoskich mediów najnowszy bilans niepokojów w Wiecznym Mieście, wywołanych przez kibiców warszawskiego klubu.

Pseudokibice
Pseudokibice Legii Warszawa

Liga Europejska: kibole Legii Warszawa starli się z policją w Rzymie

Legioniści, choć już odpadli z Ligi Mistrzów, wciąż mogą liczyć na pokaźny zarobek na arenie międzynarodowej. Za występ w fazie grupowej LE każdy z 48 zespołów otrzyma od UEFA 1,3 mln euro. Premiowane są także zwycięstwa i remisy w grupie (za każde odpowiednio: 200 tys. i 100 tys. euro) oraz kolejne sukcesy. Drugie miejsce w grupie wyceniane jest na 200 tys. euro, natomiast pierwsze - 400 tys. Następne nagrody finansowe czekają po przejściu poszczególnych rund.

W sezonie 2011/12 legionistom udało się wyjść z grupy LE, ale w 1/16 finału musieli uznać wyższość Sportingu Lizbona (2:2, 0:1). Czy teraz poprawią to osiągnięcie?

W grupie J występują także cypryjski Apollon Limassol i turecki Trabzonspor (z Adrianem Mierzejewskim).

Lazio Rzym - Legia Warszawa 1:0 (0:0)