Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.10.2013

Wózek inwalidzki na drodze. Prawie jak rower

- Gdy mamy oświetlenie jesteśmy traktowani jak pojazdy. Gdy nie mamy świateł, to jesteśmy pieszymi - powiedział w audycji Janusza Weissa "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" inwalida, który na co dzień porusza się na wózku elektrycznym.
Kobieta na elektrycznym wózku inwalidzkimKobieta na elektrycznym wózku inwalidzkimPAP/Archiwum/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Elektryczny wózek inwalidzki na drodze. Prawie jak rower (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym mogą poruszać się po chodnikach, jak i po drogach. Na ulicach muszą jednak być wyposażone w światła i możliwość sygnalizowania manewrów. - Taki pojazd traktuje się jak rower. Zazwyczaj nie przekracza prędkości 25 km/godz. - wyjaśnił z kolei dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Żeby się nim poruszać, nie trzeba mieć karty rowowej - pełnoletnia osoba nie musi jej posiadać.

Kodeks drogowy dopuszcza nawet poruszanie się osoby na wózku po jezdni "pod prąd". Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy przy drodze nie ma chodnika. Podobnie, po lewej stronie, powinni poruszać się piesi by widzieć nadjeżdżające z przeciwka pojazdy.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym danego dnia się zajmuje, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj