Logo Polskiego Radia
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 18.10.2013

"NIE dla czadu". Jak uniknąć zatrucia groźnym gazem?

Radiowa Jedynka patronuje kampanii "NIE dla czadu". W piątkowych "Sygnałach dnia" wskazano najczęstsze przyczyny występowania tego silnie trującego gazu.
NIE dla czadu. Jak uniknąć zatrucia groźnym gazem?sxc.hu
Posłuchaj
  • "NIE dla czadu". Jak uniknąć zatrucia tym groźnym gazem? Relacja Mariusza Filara (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Kampania "NIE dla czad" pod patronem radiowej Jedynki >>>

Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, mówił w radiowej Jedynce, że najczęstszą przyczyną zatruć jest element nieświadomości.

- Dom na ogół kojarzy się z miejscem bezpiecznym. Zabezpieczamy dom systemami antywłamaniowymi, a czasami potrzebna jest inwestycja w postaci drobnej czujki. Takie urządzenie znacznie mniej kosztuje niż ogromne systemy bezpieczeństwa zewnętrznego, a może uratować życie ludzkie - wyjaśnił ekspert.

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji . Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

- Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny w pomieszczeniach o małej kubaturze - przekonuje Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. - Jeśli jest zaburzony proces spalania poprzez niesprawne urządzenie bądź system odprowadzania spalin, możemy się liczyć z pogorszeniem naszego zdrowia - dodał Cholajda.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

mr