Logo Polskiego Radia
Jedynka
Artur Jaryczewski 07.12.2013

Jagielski: Mandela był znakomitym przywódcą i politykiem

Nelson Mandela - ikona afrykańskiej polityki i pierwszy czarnoskóry prezydent RPA zmarł w czwartek wieczorem po ciężkiej chorobie w wieku 95 lat
Świat żegna Nelsona MandelęŚwiat żegna Nelsona MandelęPAP/EPA/KIM LUDBROOK

Nelson Mandela zmienił Afrykę Południową i świat. To dzięki niemu w RPA zniesiono segregację rasową. Nazywany przez swoich rodaków "Madiba", jest uważany za ojca narodu. Już za życia postawiono mu setki pomników. Wojciech Jagielski mówił w radiowej Jedynce, że Mandela był przede wszystkim znakomitym przywódcą i politykiem. - Nie wydaje mi się, żeby był wierny jakiejkolwiek innej ideologii poza tą, która kazała mu walczyć z niesprawiedliwością jaką był apartheid i w ogóle systemem dyskryminacji rasowej, polegający na wyłączeniu 3/4 ludności Republiki Południowej Afryki - podkreślił dziennikarz PAP i autor książki o legendarnym przywódcy RPA.

Nelson Mandela w walce z system dyskryminacji stosował różną taktykę. W pewnym momencie Mandela tworzył partyzantkę Afrykańskiego Kongresu Narodowego. - Mandela był wierny taktyce biernego oporu póki była ona skuteczna. Aczkolwiek bardzo szybko uznał, że bierny opór wobec takiego przeciwnika jakim było państwo apartheidu nie ma najmniejszych szans na skuteczność, dlatego wezwał do oporu czynnego. On był orędownikiem ograniczonej walki zbrojnej, póki biały rząd nie zgodził się na negocjacje - zaznaczył w audycji "Świat w Jedynce" Wojciech Jagielski.

Gość radiowej Jedynki uważa, że wszystkie działania, które podejmował Mandela miały tylko i wyłącznie na celu likwidację apartheidu. - To wszystko służyło walce politycznej, taktyce. Jestem absolutnie przekonany, że nie przeświecała mu żadna ideologia. To wszystko miało służyć sukcesowi, a tym sukcesem miała być likwidacja ustroju rasowej dyskryminacji - podkreślił dziennikarz.

Nelson Mandela nie żyje - zobacz serwis specjalny >>>

Mandela urodził się w 1918 roku. Od młodości związany z rządzącym dzisiaj w RPA Afrykańskim Kongresem Narodowym. Spędził w więzieniu 27 lat i to właśnie tam narodził się jego program polityczny. Mandela wyszedł na wolność w 1990 w roku po decyzji ówczesnego prezydenta RPA Frederika de Klerka. Po zniesieniu apartheidu został nowym prezydentem kraju i wspólnie ze swoim poprzednikiem otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W 2008 r. Amerykanie oficjalnie skreślili Mandelę oraz Afrykański Kongres Narodowy z listy terrorystów.

(aj)