Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 11.06.2014

Chronią od zapomnienia to, co dla naszej historii najważniejsze

Kustosz Pamięci Narodowej stoi na straży pamięci i dziedzictwa narodowego. W tym roku po raz 13. wręczono nagrodę za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego.
Chronią od zapomnienia to, co dla naszej historii najważniejszeM.Borawska/PR

Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymał m.in. zmarły w tym roku Anatol Sulik, historyk amator, który całe życie poświęcił poszukiwaniu i dokumentowaniu polskich śladów na Wołyniu. Anatol Sulik odnalazł i udokumentował 84 polskie cmentarze, co stanowi połowę naszych nekropolii na Wołyniu. Ponadto dzięki Sulikowi setki Polaków rozsianych po całym świecie mogło pojechać na Wołyń, by po latach stanąć na ziemi swoich rodziców i swojego dzieciństwa.
- Pan Anatol był tak niezwykłą osobowością, że pomimo niesprzyjających warunków lokalnych potrafił badać miejsca pamięci zarówno zapomniane, jak i nieznane. Zrobił dla nas ogromną pracę: pomagał historykom, potokom mieszkańców Kresów, jak i pojedynczym ludziom - opowiada Ewa Siemaszko, która od 1990 roku prowadzi badania nad losami ludności polskiej podczas II wojny światowej na Kresach Południowo-Wschodnich.

Rocznica 4 czerwca 1989 roku w Polskim Radiu >>>
Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej pośmiertnie otrzymał również Roman Aftanazy, polski historyk, bibliotekarz, autor "Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej". - Roman Aftanazy ma ogromne zasługi dla kultury polskiej, ponieważ był dokumentalistą dworów i pałaców, a więc śladów wysokiej kultury ziemiaństwa polskiego na Kresach - komentuje Ewa Siemaszko.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Wśród wyróżnionych w tym roku znalazł się między innymi Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Jego wiceprezes kapitan Mieczysław Szostek podkreśla, że podtrzymywanie pamięci o idei działalności AK jest obowiązkiem Związku i żyjących jeszcze weteranów. - Otrzymanie nagrody to dla nas olbrzymie wzruszenie i satysfakcja, a jednocześnie ogromne zaskoczenie. Armia Krajowa, licząca w przeszłości ponad 400 tys. żołnierzy kurczy się z dnia na dzień - mówi Mieczysław Szostek.
10 czerwca wręczono Nagrodę IPN "Kustosz Pamięci Narodowej". W tym roku w gronie laureatów znaleźli się:
- Anatol Franciszek Sulik (1952–2014) historyk amator, znawca dziejów Wołynia i opiekun polskich miejsc pamięci w tym regionie.
- Roman Aftanazy (1914–2004) polski historyk, bibliotekarz, autor „Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej”.
- Oleg Zakirow, były funkcjonariusz KGB w stopniu majora, który na własną rękę prowadził śledztwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.
- Czesław Blicharski, jeden z najstarszych polskich lotników II wojny światowej.
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest corocznie instytucjom, organizacjom społecznym i indywidualnym osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989. W tym roku została wręczona po raz trzynasty. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej oraz wręczane są statuetki, których autorem jest krakowski artysta Paweł Erazmus.
Patronem medialnym nagrody jest Polskie Radio.
W programie gościli: Ewa Siemaszko, która od 1990 roku prowadzi badania nad losami ludności polskiej podczas II wojny światowej na Kresach Południowo-Wschodnich oraz Mieczysław Szostek, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm/ag