Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.06.2012

Chleba i igrzysk! Wołają ludzie i zwierzęta

W tym haśle jest coś, co pokazuje, że w naturze człowieka leży nie tylko potrzeba przetrwania, ale i zabawy. Podobnie jest ze zwierzętami.
Rzymskie ColosseumRzymskie Colosseum WikipediaCC/Diliff
Posłuchaj
  • Chleba i igrzysk
Czytaj także

"Chleba i igrzysk" okrzyk autorstwa poety Juwenalisa wznosiło rzymskie pospólstwo domagając się darmowego pożywienia i rozrywek. Oczekiwania współczesnego człowieka wobec otaczającej rzeczywistości wydają się być większe niż naszych starożytnych przodków.

"Homo ludens" w tłumaczeniu z języka łacińskiego człowiek bawiący się - to koncepcja wprowadzona na przełomie XIX i XX wieku przez Johana Huizingę - holenderskiego historyka i językoznawcę, zakładająca, że u podstaw ludzkiego działania znajduje się zabawa, gra i współzawodnictwo.

W czasie EURO 2012, w "Wieczorze naukowym" opowiadamy, kiedy owa potrzeba zabawy, gry i współzawodnictwa się zrodziła. Przyglądamy się igrzyskom w różnych kulturach, które w swojej odległej historii miały i takie drastyczne wydarzenia jak u Azteków. Obdzierali oni ze skóry piłkarzy przegranej drużyny. Próbujemy także odnaleźć odpowiedniki igrzysk w świecie zwierząt, np. w zabawach delfinów.
Gośćmi audycji są: dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury i dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im.M.Nenckiego PAN.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

(ag)