Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.08.2012

Atom ratuje ludzi

Boimy się radioaktywności, co rodzi między innymi strach przed budową elektrowni atomowych. Może to powszechna niewiedza, czym jest promieniotwórczość? Bo od lat radioaktywność jest wykorzystywana np. w medycynie.
Atom ratuje ludzisxc.hu/cc

W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej otwarto właśnie Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej, które będzie pracowało na potrzeby energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej. Stopień zaawansowania w najnowsze technologie jest tak duży, że opis techniczny dla statystycznego Kowalskiego jest trudny do zrozumienia bez specjalnego omówienia.

Centrum zostało wyposażone m.in w nowoczesną aparaturę pomiarową: spektrometry promieniowania alfa, beta i gamma, spektrometr masowy, spektrometr rentgenowski, analizator TGA -TDA, spektrometr Ramana, spektrometry UV-VIS, chromatografy gazowe oraz w aparaturę procesową; młyny, autoklawy, ekstraktory, piece do spiekania tlenków paliw rozszczepialnych itd. A jakie zadania ma spełniać Centrum?

Oprócz nauko-badawczych jest też wiele praktycznych aplikacji m.in. będą realizowane projekty UE - Euratom dotyczące nowych metod przerobu paliwa jądrowego, nowych metod biodozymetrycznych, odporności izolacji przewodów elektrycznych, uzyskania akceptacji społecznej składowania odpadów promieniotwórczych czy przerobem paliw jądrowych reaktorów IV generacji ASGARD. Krótko mówiąc Centrum prowadzić będzie szeroko zakrojone prace na rzecz bezpiecznego wykorzystania energetyki jądrowej na rzecz gospodarki narodowej.

Centrum podejmie również prace związane z medycyną dotyczące opracowywania nowych radiofarmaceutyków. Ostatnio we współpracy z Instytutem Transuranowców w Karlsruhe przygotowano nowy radiofarmaceutyk do leczenia glejaka mózgu, który był testowany na pacjentach w tym ośrodku.

O wykorzystywaniu promieniotwórczości mówią profesorowie Andrzej Chmielewski - dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz Aleksander Bilewicz - specjalista od radiofarmaceutyków, a także dwaj doktoranci Instytutu mgr Marcin Brykała i mgr Tomasz Smoliński.