Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 03.09.2012

Jak przewidzieć pogodę?

Górale – zerkną w niebo i już wiedzą czy będzie, czy nie będzie padało. Podobne zdolności przewidywania pogody mają meteopaci. Jak łamie ich w kościach to znaczy, że będzie padał deszcz. Jak zjawiska atmosferyczne rozpoznają eksperci od "nieba" ?
Jak przewidzieć pogodę?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Piotr Struzik o prognozowaniu pogody
Czytaj także

Ich głównym narzędziem pracy są satelity. Pierwszy satelita meteorologiczny został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 1960 roku. Polska korzysta z narzędzia od samego początku. - IMiGW już w latach 60 zaczął odbierać dane z tych satelitów – podkreśla dr Piotr Struzik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przyznaje, że satelity są podstawowym źródłem danych potrzebnych do diagnozy sytuacji i długoterminowej prognozy. - Oczywiście nie można pomniejszyć innych źródeł danych takich jak radary meteorologiczne, modele meteorologiczne, obserwacje naziemne. Jest to jeden wspólny system - dodaje.

Struzik podkreśla, że mimo wykorzystania najnowocześniejszych technologii wiarygodność prognozy pogody zależy przede wszystkim od wyprzedzenia, z jakim stara się przewidzieć nadchodzące zjawiska.

Dziś około 400 meteorologów, naukowców oraz badaczy z 40 krajów spotka się w Sopocie podczas konferencji Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. - Ta konferencja jest forum wymiany informacji dotyczących wymiany informacji na temat wykorzystania danych z satelitów meteorologicznych w różnych dziedzinach. Poczynając od oceny sytuacji meteorologicznej, prognozowania jej, poprzez analizę atmosfery, jej składu, również analizę zmian klimatycznych – informuje gość Jedynki.

Rozmawiali Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski.