Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 04.09.2012

Ta choroba zabija coraz więcej Polaków

Najtrudniejsza jest diagnoza. Wiele osób nie wie, że cierpi na to schorzenie.
Nowoczesna diagnostyka obrazowa to przyszłość medycynyNowoczesna diagnostyka obrazowa to przyszłość medycynyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Magazyn medyczny"
Czytaj także

Mowa o migotaniu przedsionków. – Ludzie z migotaniem przedsionków umierają dwukrotnie częściej - zwraca uwagę prof. Łukasz Szumowski, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kariologii w Aninie. - Migotanie przedsionków może powodować udar, który niesie za sobą ryzyko śmierci, ale również bardzo poważnego kalectwa - dodaje lekarz.

>>>Więcej na temat zdrowia i medycyny >>> Z Jedynką zdrowiej

Gość Jedynki podkreśla, że istotny jest "aspekt psychologiczny" migotania przedsionków. – To stan, kiedy pacjent nie wie, kiedy jest chory. Bywa, że jest chory, a czuje się dobrze, albo jest zdrowy, a ma napad choroby. To dewastuje psychikę – tłumaczy profesor.

Migotanie może mieć formę napadową. – Wtedy zwykle pacjenci czują, że mają napady, bo serce bije inaczej – wyjaśnia Szumowski. – Migotanie przedsionków to jest niemiarowość zupełna, czyli niemiarowo niemiarowe bicie serca, pulsu – wtrąca.

>>>Posłuchaj, jak rozpoznać czy cierpisz na migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest chorobą społeczną. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce jest ponad 400 tysięcy osób cierpiących na migotanie przedsionków.

Więcej na temat migotania przedsionków i akcji "Serce dla arytmii" dowiecie się słuchając "Magazynu medycznego". Gośćmi programu byli: prof. Łukasz Szumowski, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kariologii w Aninie i dr Radosław Sierpiński, redaktor portalu dla pacjentów i lekarzy "Serce dla arytmii".

Audycję przygotowała Małgorzata Kownacka.