Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 09.10.2012

Na tego raka umiera 8 tys. mężczyzn rocznie

- W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zapobiec zachorowaniu na nowotwór układu moczowo-płciowego u mężczyzn - dr Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytut w Warszawie.
Na tego raka umiera 8 tys. mężczyzn rocznieGlow Images/East News

Dr Iwona Skoneczna, koordynator ds. merytorycznych projektu z Centrum Onkologii Instytut w Warszawie powiedziała w radiowej Jedynce, że podstawowym celem kampanii "M45+” jest zmniejszenie liczby zachorować na nowotwory u mężczyzn w tym przedziale wiekowym.

Jej zdaniem ważne jest, by zmniejszyli oni "czynniki zachorowania", a należy do nich m.in. palenie. Co prawda jego skutki kojarzą się raczej z rakiem płuc, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poprzez palenie substancje smołowate przechodzą przefiltrowane do moczu i oddziałują na pęcherze moczowe. Powoduje to, że połowa nowotworów pęcherza moczowego ma związek z paleniem tytoniu.

Dr Iwona Skoneczna przekonywała w "Naukowym zawrocie głowy", że odsetek mężczyzn palących na świecie zmniejsza się, ale w Polsce tego nie widać, prawie połowa mężczyzn w tym wieku pali.

Oprócz palenia zachorowalność zwiększa też nadwaga (dotyczy ona też połowy mężczyzn w tym wieku), zła dieta i brak systematycznego uprawiania sportu.

Dr Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytut w Warszawie utrzymywał, że problem nowotworów układu moczowo-płciowego dotyczy ok. 16 tys. osób rocznie, dlatego rangą dorównuje on zachorowalności na raka sutka czy płuc. Połowa z tych osób przedwcześnie umiera.

Jego zdaniem w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zapobiec zachorowaniu na nowotwór układu moczowo-płciowego, ale potrzebna jest profilaktyka.

Audycję prowadziła Katarzyna Jankowska.