Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 15.01.2013

Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetyka

Potrafimy coraz lepiej odkrywać tajemnice, które skrywa DNA. Zarówno prehistoryczne, jak i współczesne. O możliwościach genetyki i fascynujących odkryciach w 2012 roku opowiada prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego.
Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetykaGlow Images/East News
Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetyka
Potrafimy coraz lepiej odkrywać tajemnice, które skrywa DNA. Zarówno prehistoryczne, jak i współczesne. O możliwościach genetyki i fascynujących odkryciach ostatnich miesięcy opowiada prof. Jerzy Duszyński.
Prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, opowiada o najnowszych odkryciach z zakresu genetyki, biologii i biochemii.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udało nam sie odkryć nowy gatunek człowieka. Zrobili to genetycy, którzy najpierw wyodrębnili nowy gatunek pod względem genetycznym, a następnie odtworzyli genom Denisowianki, kobiety (o ile tak można powiedzieć), a właściwie krewniaczki ludzi i … neandertalczyków, która żyła około 80. tysięcy lat temu na Syberii.
Było to możliwe, ponieważ genetycy opracowali nową technikę sekwencjonowania prehistorycznego DNA, umożliwiającą uzupełnianie ubytków i uszkodzeń. Dzięki temu udało się ustalić nie tylko to, że kobieta, która zamieszkiwała kiedys jaskinię Denisowa, należała do odrębnego gatunku, ale także to, że była młoda, miała ciemne włosy i brązowe oczach, a także żyła ok. 74-82 tysiące lat temu.
Denisowianie krzyżowali się z ludźmi i ich geny przetrwały do dziś. C ciekawe, wcale nie na Syberii, gdzie życli sami Denisowianie. - Najbliżej spokrewnieni są z nimi Aborygeni w Australii - mówi prof. Duszyński.
Biolog opowiedział także o komórkach macierzystych pobranych ze skóry i przekształconych w komórki jajowe, które potem – zapłodniono in vitro i z tak zapłodnionych komórek powstało potomstwo! Była jeszcze o śmieciowym DNA, które, jak się okazało wcale nie jest śmieciowe i o tym, jak naukowcy opracowali specjalne narzędzie, które pozwala aktywować lub dezaktywować wybrane geny (to może mieć ogromne znaczenie przy opracowaniu terapii genowych).
Rozmowę prowadził Krzysztof Michalski.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udało nam się odkryć nowy gatunek człowieka. Zrobili to genetycy, którzy najpierw wyodrębnili nowy gatunek na podstawie fragmentów DNA, a następnie odtworzyli cały genom Denisowianki, kobiety (o ile tak można powiedzieć), a właściwie krewniaczki ludzi i … neandertalczyków, która żyła około 80 tysięcy lat temu na Syberii.

Było to możliwe, ponieważ genetycy opracowali nową technikę sekwencjonowania prehistorycznego DNA, umożliwiającą uzupełnianie ubytków i uszkodzeń. Dzięki temu udało się ustalić nie tylko to, że kobieta, która zamieszkiwała kiedyś jaskinię Denisowa, należała do odrębnego gatunku, ale także to, że była młoda, miała ciemne włosy i brązowe oczy, a także żyła ok. 74-82 tysiące lat temu.

Denisowianie krzyżowali się z ludźmi i ich geny przetrwały do dziś. Co ciekawe, wcale nie na Syberii, gdzie żyli sami Denisowianie. - Najbliżej spokrewnieni są z nimi Aborygeni w Australii - mówił w "Wieczorze Odkrywców" prof. Jerzy Duszyński.

Biolog opowiedział także o komórkach macierzystych pobranych ze skóry i przekształconych w komórki jajowe, które potem – zapłodniono in vitro i z tak zapłodnionych komórek powstało potomstwo! W audycji mowa również o śmieciowym DNA, które, jak się okazało wcale nie jest śmieciowe i o tym, jak naukowcy opracowali specjalne narzędzie, które pozwala aktywować lub dezaktywować wybrane geny (to może mieć ogromne znaczenie przy opracowaniu terapii genowych).

Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)