Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 19.02.2013

Kobiety! Obserwujcie swoich mężczyzn

Mężczyzna pełni w naszym społeczeństwie rolę macho. Jednak to panie, które są u ich boku pierwsze mogą zobaczyć, że z ich partnerem jest coś nie tak.
Kryzys wieku średniego dopada wielu mężczyznKryzys wieku średniego dopada wielu mężczyznGlow Images/East News

Polscy mężczyźni, zaraz po Węgrach, zajmują drugie miejsce w statystykach przedwczesnej umieralności na nowotwory. W tym nowotwory urologiczne to aż jedna trzecia wszystkich diagnozowanych na świecie przypadków raka.
- Nowotwory u mężczyzn mają trzy grupy zachorowań - wyjaśnia dr n. med. Joanna Dzidkowska - onkolog z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Centrum Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej. Są to nowotwory płuca, nowotwory układu pokarmowego i nowotwory uroonkologiczne. Te ostatnie to nowotwory gruczołu krokowego, inaczej zwane nowotworem prostaty, nowotwory nerki, pęcherza moczowego i jądra. Nowotwór jądra to przypadłość młodych mężczyzn. - Dlatego zawsze, kiedy zauważy się jakieś niepokojące objawy warto zwrócić się do lekarza pokonując barierę wstydu - radzi w radiowej Jedynce lekarka.

Podkreśla, że powodem rozwoju nowotworów nerki i pęcherza moczowego jest palenie tytoniu. Więc wyeliminowanie palenia pozwala wyeliminować też ryzyko zachorowanie na te nowotwory. Warto rzucić palenie w każdym wieku. Innymi czynnikami ryzyka jest niezdrowy styl życia i obżarstwo.
Specjaliści prognozują, że zachorowalność na nowotwory w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie o 30 procent, a dominującym rakiem będzie nowotwór prostaty. - Te 30 procent dotyczy perspektywy 20 lat, więc to nie tak, że już jutro będzie taki wzrost - uspokaja ekspert. Rocznie notuje się wzrost rzędu 1-2 procent.
Lekarz zwraca uwagę, że to kobiety są pierwszymi, które u swych partnerów obserwują niepokojące objawy. Np., że mężczyzna w nocy często oddaje mocz, choć nie pił piwa przed snem. I to kobiety powinny namawiać swych mężczyzn, aby poszli do lekarza.
Danuta Longić - psychoonkolog z Centrum Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej zwraca uwagę, że w społeczeństwie panuje takie przekonanie, iż to mężczyzna jest "opoką", to jego obowiązkiem jest utrzymanie rodziny. - I niestety, mężczyźni niezbyt chętnie myślą o sobie jako o osobach, które potrzebują profilaktyki i pomocy lekarza - zauważa lekarka.
W audycji mówimy jak docierać z informacją do panów i jak zachęcić ich do stosowania szeroko pojętej profilaktyki uroonkologicznej ujętej w Programie Mężczyzna 45+. Specjalistki przekazują też informacje jak leczyć i rozmawiać o raku z pacjentami w podeszłym wieku.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Artur Wolski.
(ag)