Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.03.2013

Pisanki znano już w czasach Cesarstwa Rzymskiego

Pisanki, kraszanki, święconki, skrobanki, czy drapanki… Zdobione jajka w wielkanocnych koszykach mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję wynikająca ze zmartwychwstania Chrystusa.
PisankaPisankaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Paweł Pawlica podąża tropem pisanek (Popołudnie z radiowa Jedynką)
Czytaj także

- W wielu kulturach jajko jest symbolem wiecznego życia - wyjaśnia Małgorzata Oleszkiewicz, kustosz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Jajkiem również obdarowywano się i był to rodzaj wielkanocnej kartki. Jednocześnie składano sobie życzenia i wypisywano te życzenia na skorupce.
Najstarsze pianki pochodzą z terenów dawnej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego.
Najstarsza pisanka, która jest w krakowskim Muzeum Archeologicznym ma 800-900 lat. Choć nie pochodzi z Krakowa. To jest jednocześnie grzechotka. - Zwyczaj robienia pisanek, czy kraszanek nie jest zwyczajem chrześcijańskim, jest o wiele starszym zwyczajem - zwraca uwagę dr Jacek Górski.
Wprawnym osobom zrobienie pisanki zajmuje od 40 minut do 1,5 godziny, w zależności od stopnia skomplikowania wzoru. W całej Polsce gospodynie zachodzą w głowę jakie jajka kupić, aby sprawdziły się jako ozdoby wielkanocnego stołu.

A dla tych, którzy samodzielnie chcę zrobić pisankę rada, aby zaczynać malowanie od szerszej stony jaka, ponieważ tam skorupka jest najsłabsza. Jeśli tam wytrzyma nacisk pędzla lub skrobaka, to powinna również wytrzymać w innych miejscach.

Posłuchaj całej relacji Pawła Pawlicy.

(ag)