Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 22.12.2013

Dobra polszczyzna. Od tekstów piosenek powinniśmy wymagać więcej

- Piosenki działają na ludzi. Zawarty w nich błąd językowy utrwala się - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Markowski, językoznawca i autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny.
Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski w studiu radiowej JedynkiMałgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski w studiu radiowej JedynkiT.Jaremczak/Polskie Radio

Przykładem takiego błędu językowego może być piosenka Anny Jantar pt. "Gdzie nie spojrzę wszędzie ty”. - Proszę spojrzeć do nowego słownika poprawnej polszczyzny. Wszystkie konstrukcje z "nie”, oprócz pozytywnych, traktowane są jako niepoprawne. Gdzie nie spojrzę oznacza po prostu nie spojrzę. Poprawnie w piosence powinno być gdziekolwiek spojrzę - wyjaśnił prof. Markowski.

Podobnego błędu można się dopatrzyć w piosence w wykonaniu Michała Bajora "Wszystkie kolory Argentyny", której autorem jest Wojciech Młynarski. Powtarza się w niej "gdzie bym nie szedł drogą mą”. Wydaje się jednak, że Wojciechowi Młynarskiemu można to wybaczyć, bo od początku swojej twórczości "wrzucał" do tekstów piosenek mowę potoczną.

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu >>>

Również odbiorcy piosenek mają wpływ na to, jak teksty są postrzegane. - Są tacy słuchacze, którzy nie wychwytują subtelności - wyjaśniła dziennikarka Polskiego Radia Małgorzata Tułowiecka, autorka audycji o języku, jego kulturze, historii i współczesności. Jej zdaniem nie można jednak z tym przesadzać, bo życie powinno być choć trochę zabawne i powinniśmy uczyć się dystansu oraz rozumienia aluzji.

Rozmówcy Marii Szabłowskiej zwrócili też uwagę na dobre przykłady językowe w tekstach piosenek. Przypomnieli, że tylko Młynarskiemu zawdzięczamy wiele cytatów, które wykorzystujemy w codziennej mowie np. "Przyjdzie walec i wyrówna", "Róbmy swoje", "W Polskę idziemy", "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę".

Jaki błędy językowe znalazły się m.in. w piosenkach "Szparka sekretarka" Maryli Rodowicz, czy "Śpiewać każdy może" w wykonaniu Jerzego Stuhra? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Leniwa niedziela" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 16.00

tj