Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 29.05.2014

Festiwal Dwa Brzegi odsłania sekrety sztuki filmowej

Festiwal filmowy Dwa Brzegi jest nie tylko świętem kina, ale i sztuki. - Chcemy pokazywać wszystkie rodzaje sztuk, które składają się na dzieło filmowe - wyjaśnia w Jedynce dyrektor artystyczna festiwalu, Grażyna Torbicka.
Grażyna Torbicka i Daniel Olbrychski podczas Festiwalu Dwa Brzegi w 2007 r.Grażyna Torbicka i Daniel Olbrychski podczas Festiwalu Dwa Brzegi w 2007 r.Grzegorz Kondek/ www.dwabrzegi.pl/pressroom

Latem w Polsce mamy wielki urodzaj festiwali filmowych. W Rozdrożach Kultury rozmawialiśmy z twórcami programów festiwali: Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, T- Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Transatlantyk w Poznaniu. Jakie kino można zobaczyć w czasie tych wydarzeń? Jakich twórców mamy szansę wówczas lepiej poznać?

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

24 lipca rozpoczyna się festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty, dla którego charakterystyczne jest kino eksperymentalne, a momentami nawet dziwaczne. - To kino stoi czasami na pograniczu sztuk wizualnych i oddaje istotę naszego festiwalu, bo sztuki wizualne stały zawsze na pierwszym miejscu od samego początku istnienia festiwalu. Naszą wizytówką jest konkurs główny, w którym pojawia się wiele obrazów, przekraczających swoją filmową formę - opowiada Ewa Szabłowska. Jak dodaje, nie jest to kino dla wszystkich.
Prowadząca program podkreśla, że Roman Gutek zaryzykował, uwierzył w publiczność i zdecydował się pokazać kino, które nie zawsze jest łatwe. - Roman Gutek postawił na kino, które jak mówią niektórzy, jest i bywa dziwaczne, ale wśród prezentowanych tytułów są prawdziwe perły i pewnie w tym roku też tak będzie - komentuje Joanna Sławińska.
2 sierpnia rozpocznie się kazimierski festiwal Dwa Brzegi, który odbywa się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. - Wydaje mi się, że mam najprostsze zadanie, bo organizuję festiwal w miejscu, gdzie nie ma kina, ani nawet jednej sali, którą można by zaadoptować na kino, więc jest to festiwal o bardzo szczególnym charakterze. Na czas ośmiu festiwalowych dni budujemy miasteczko, co powoduje, że jest tam bardzo specyficzna i charakterystyczna, ale bardzo przyjemna atmosfera filmowa - mówi Grażyna Torbicka.
Dzięki małej skali Kazimierza Dolnego, wszędzie jest blisko. Na czas festiwalu budowane jest duże kino w namiocie na 800 osób. Kolejna sala w namiocie powstaje na 250 miejsc, zaś na rynku co wieczór odbywają się projekcje filmowe. - Uważam, że wszyscy jesteśmy wychowankami Romana Gutka, bo przez lata swojej działalności pokazał nam fantastyczne kino artystyczne i autorskie. Wskazał na wielu autorów i reżyserów kina, na których nie miałabym pewnie szansy się natknąć, gdybym nie zobaczyła ich filmów w kinie Muranów - podkreśla rolę Romana Gutka dyrektorka artystyczna festiwalu Dwa Brzegi.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Grażyna Torbicka przyznaje, że wpływ Romana Gutka sprawia, że na festiwalu w Kazimierzu można zobaczyć podobne gatunkowo do Nowych Horyzontów filmy. - Jeśli chodzi o repertuar filmowy i całą specyfikę festiwalu, to podtytuł brzmi "Festiwal filmu i sztuki", bo chcemy pokazywać te wszystkie rodzaje sztuk, które na ową sztukę filmową się składają. Z tego powodu są u nas spotkania ze scenarzystami, dobrą literaturą, bo od niej najczęściej wychodzi dobry scenariusz, autorami zdjęć filmowych, reżyserami, twórcami sztuk audiowizualnych, fotografami i malarzami - opowiada Grażyna Torbicka.
Jak dodaje, wszystkie dziedziny sztuki i talenty artystyczne, które muszą się spotkać na planie filmowym, by powstał dobry obraz są reprezentowane na festiwalu Dwa Brzegi. Jakich atrakcji mogą się spodziewać uczestnicy tegorocznej edycji? M.in. przeglądu twórczości Małgorzaty Szumowskiej.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W tym roku przypada 4. edycja festiwalu Transatlantyk, który jest świętem kina, muzyki oraz ucztą dla podniebienia. - Jest to interdyscyplinarne wydarzenie, ponieważ stawiamy na cztery filary, wychodząc z założenia, że każdy stół najlepiej trzymać na czterech nogach. Jest to film, muzyka i nasze konkursy kompozytorskie, edukacja i inspiracja - wyjaśnia Jacek Sobczyński.
Audycję "Rozdroża Kultury" prowadziła Joanna Sławińska.
sm, pg