Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.01.2015

"Wielkie oczy" - niezwykła historia kobiety, która chce wyjść z cienia męża

"Wielkie oczy" to historia kobiety-malarki zdominowanej przez męża, która walczy o wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty.
Amy Adams w filmie Wielkie oczyAmy Adams w filmie "Wielkie oczy"materiały prasowe/Forum Film Poland
Posłuchaj
  • W "Magazynie bardzo filmowym" najświeższe recenzje filmów (Jedynka)
  • Recenzja filmu "Wielkie oczy" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Niezłomny" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Dzikie historie" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Whiplash" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Son of a gun" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Ugryź mnie" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Ugryź mnie" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka
Czytaj także

"Wielkie oczy" to film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane, w reżyserii jednego z największych wizjonerów współczesnego kina - Tima Burtona ("Alicja w krainie czarów", "Mroczne cienie"). Krytyk filmowy Artur Cichmiński żartuje, że biografia według Tima Burtona to nowy gatunek filmowy. - Film, jak to u Burtona, łączy w sobie elementy pewnej bajki i pewnej umowności, a z drugiej strony jest bardzo wyrazisty i emocjonalny - ocenia gość Jedynki.
W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams ("American Hustle") oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz ("Bękarty wojny", "Django"). W latach 60. XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.

- Margaret pragnie przede wszystkim dać upust wszystkim wewnętrznym przeżyciom i cierpieniom, które nią targają. Jej malarstwo temu służy. Dlatego te postaci mają takie niezwykłe, powiększone nienaturalnie oczy - wyjaśnia prowadzący audycję Michał Montowski. Dziennikarz zachwyca się grą Amy Adams. - To jest fenomenalna aktorka - zgadza się Artur Ciemniewski. Chwali również reżysera Tima Burtona, który - jego zdaniem - nie schodzi poniżej pewnego poziomu, ale ma filmy mniej lub bardziej udane. "Wielkie oczy" zalicza do tych bardziej udanych. Zauważa, że reżyser dobrze się czuje w estetyce lat 60. ubiegłego wieku.
"Wielkie oczy" to jeden z najpoważniejszych kandydatów do Oscarów w 2015 roku.
W audycji oceniono również filmy "Niezłomny" - biograficzny dramat wojenny w reżyserii Angeliny Jolie, "Dzikie historie"- dreszczową komedia o różnych ludziach w trudnych dla nich sytuacjach, "Whiplash" - dramat amerykański o młodym muzyku usiłującym zrobić karierę, "Son of a gun" - australijski dramat kryminalny o młodym człowieku, który trafił do więzienia za niewielkie przestępstwo i którego wciąga przestępczy świat, "Ugryź mnie" - dramat serbski oraz "Paddington" - animowaną,  brytyjską komedię familijną ze znanym misiem jako głównym bohaterem.

***

Tytuł audycji : Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 20.15

(ag, ac)