Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.01.2016

Projekt Szekspir. Współcześni pisarze odpowiadają mistrzowi

- Szekspir żył w czasach "pomiędzy", podobnie jak my w Polsce, myślę więc, że ta seria zdobędzie wielu czytelników. Dziś Szekspira trudno czytać jeden do jednego, ale wielcy pisarze wybrani do serii potrafią mu odpowiedzieć - mówi dr Piotr Rudzki.
Posłuchaj
  • Nesbo i Atwood odpowiadają Szekspirowi (Kulturalny wieczór z Radiową Jedynką)
Czytaj także

Z okazji przypadającej w tym roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira dzieła pisarza, przełożone już chyba na wszystkie dziedziny kultury, zyskają nowy wymiar. Ośmioro współczesnych autorów bestsellerów podjęło wyzwanie brytyjskiego wydawnictwa Hogarth i w swoich nowych powieściach podejmuje wątki znane z dzieł dramaturga. - Trzeba podkreślić, że autorzy nie wybierali sztuk przypadkowo. Dramaty zostały dobrane bardzo celowo: Jeanette Winterson wychowała się w przybranej rodzinie, wybrała więc "Zimową opowieść", która o tym mówi, a Howard Jacobson, który od lat podejmuje w swojej twórczości watki żydowskie, tworzył będzie na podstawie "Kupca weneckiego" - wyjaśnia Natalia Twardy, która koordynuje Projekt Szekspir w Wydawnictwie Dolnośląskim.

Czytaj i słuchaj także
Król Lear Szekspir Shakespeare FREE 1200_660.JPG
Sięgając po Szekspira wyruszasz w podróż na swój własny temat

Kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu dr Piotr Rudzki podkreśla, że ideą serii nie jest reinterpretacja czy uwspółcześnienie napisanych przez Szekspira sztuk. - Chodzi raczej o odpowiedź autorowi, co zastosował kiedyś Grotowski wobec Stanisławskiego, czy znalezienie we współczesności tego, co byłoby ekwiwalentem szekspirowskich wątków, jakie dla poszczególnych pisarzy są ważne - wyjaśnia.

W tym kontekście nie dziwi idea norweskiego autora kryminałów Jo Nesbø, który "Makbeta" ma zamiar przenieść do miasta podobnego do Oslo z lat 70. XX wieku. O tym, a także śladach z życia osobistego Williama Szekspira, jakie odnajdujemy w jego książkach, pracy, jaką mógłby wykonywać dziś i najdziwniejszych interpretacjach jego dzieł znanych wspołczesności rozmawiali goście Jedynki.

*

W serii Projekt Szekspir ukazała się już "Przepaść czasu" Jeanette Winterson. Kolejne powieści napiszą Howard Jacobson ("Kupiec wenecki"), Anne Tyler ("Poskromienie złośnicy"), Margaret Atwood "(Burza"), Tracy Chevalier ("Otello"), Gillian Flynn ("Hamlet"), Jo Nesbo ("Makbet") i Edward St Aubyn ("Król Lear"). 

***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór z Radiową Jedynką 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Natalia Twardy (Wydawnictwo Dolnośląskie), dr Piotr Rudzki (Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu)

Data emisji: 10.01.2016

Godzina emisji: 20.19

asz/pg