Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.10.2020

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.

Urodziła się w Samarze w Rosji. W 1913 roku wyjechała wraz z matką do Francji, gdzie w Nancy przez rok studiowała literaturę francuską. Po powrocie do Polski studiowała filologię polską na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1917 roku przeprowadziła się do Warszawy, gdzie kontynuowała studia i została tłumaczką w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Debiutowała w 1918 opowiadaniem Bursztyny. Pierwszą książkę opublikowała w 1926 roku – był to popularny szkic historyczny dla młodzieży poświęcony cesarzowej Cixi Tseu-Hi, władczyni bokserów.  W następnych latach pisała powieści, opowiadania i felietony. W latach 1927–1939 mieszkała wraz z rodziną w Kazimierzu Dolnym. W tym czasie, w 1931 roku, zmarła jej matka (będąca inspiracją postaci Róży Żabczyńskiej z powieści "Cudzoziemka" [1936]), co bardzo mocno wstrząsnęło Kuncewiczową.

Posłuchaj
39:29 2020_10_30 21_11_04_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wspomnienie o Marii Kuncewiczowej (Kulturalna Jedynka)

Prezenty na urodziny Marii Kuncewiczowej

W "Kulturalnej Jedynce" odwiedzamy Kuncewiczówkę czyli willę Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym, która po dłuższym remoncie konserwatorskim została otwarta tego lata. Monika Januszek-Surdacka, kierowniczka Dom Kuncewiczów, czyli oddziału Muzeum Nadwiślańskiego, podkreśla, że obecnie, po remoncie, czynione są starania, żeby odtworzyć ogród Kuncewiczów. Właśnie dokonano nowych nasadzeń.

- Na urodziny Marii Kuncewiczowej zamieściliśmy na blogu Kuncewiczówki prawdopodobnie niepublikowany felieton - mówi kierowniczka. Ręczny dopisek autorki wyjaśnia, że felieton został napisany w szesnastym roku emigracji w Stanach po latach wojennych we Francji i Anglii, w czasie zimnej wojny. Podkreśla, ze najpiękniejszym prezentem, który chcieliby dostać od czytelników jest wnikliwa lektura tekstów, które pozostawiła po sobie Maria Kuncewiczowa.


. .

Willa w Kazimierzu była Arkadią dla Kuncewiczów

Po powrocie do Polski Kuncewiczowie mogli mieszkać gdzie chcieli, a wybrali Kazimierz nad Wisłą i ich stary dom. - Może sprowadziło ich marzenie o spokoju, o bezpiecznej przystani i przekonanie, że skoro domowi udało się przetrwać i czekał na nich to nie stało się to bez powodu - mówi Monika Januszek-Surdacka. Sama pisarka mówiła, że do tego domu lubili przyjeżdżać ich przyjaciele, a oni robili wszystko, żeby stworzyć im przytulną atmosferę.


Posłuchaj całej audycji, w której również archiwalne wypowiedzi pisarki oraz fragmenty jej twórczości.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Monika Januszek-Surdacka (kierowniczka Kuncewiczówki)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 21.11

ag