Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 26.07.2021

Premierowy "Radiobook": "Profesor Wilczur" T. Dołęgi-Mostowicza

Kolejna pozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" to powieść "Profesor Wilczur" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. To kontynuacja powieści "Znachor", którą prezentowaliśmy w ubiegłotygodniowym "Radiobooku". 

Posłuchaj
25:53 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_07_25 PR1_23_10_23_Kulturalna_Jedynka.mp3 Nowość na kanale "Radiobook" - "Profesor Wilczur" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Kulturalna Jedynka)

 

Zachęcony powodzeniem "Znachora", Tadeusz Dołęga-Mostowicz dopisał dalszy ciąg losów Rafała Wilczura, który drukiem ukazał się w roku 1939.

Odzyskanie pamięci, odnalezienie córki i przywrócenie na stanowisko warszawskiego ordynatora tylko pozornie oznaczają dla Wilczura koniec pasma niepowodzeń i problemów, przed którymi stanął w poprzednim tomie, oraz początek wygodnego życia w stolicy. 

Są ludzie – jak choćby dotychczasowy zastępca Wilczura, Dobraniecki – których nie cieszy jego powrót, którym profesor przeszkadza i żeby się go pozbyć gotowi są na wszystko. Zmęczony intrygami wybitny chirurg postanawia opuścić Warszawę i decyduje się zamieszkać z powrotem na wsi, gdzie czuje się dużo bardziej potrzebny.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

W 1938 roku, jeszcze przed wydaniem książki, "Profesora Wilczura" zekranizował – podobnie jak wcześniejszą powieść "Znachor" – Michał Waszyński. W obu częściach jako Rafał Wilczur wystąpił Kazimierz Junosza-Stępowski.

Prezentowana wersja audio "Profesora Wilczura" powstała w 1980 roku w studiach Polskiego Radia. Tekst zinterpretował aktor teatralny, kabaretowy, filmowy i telewizyjny Mieczysław Czechowicz.


Profesor Wilczur #01 | Tadeusz Dołęga-Mostowicz Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Poza tym w audycji:

. 

- Sztetlfest - projekt przypomina historię dawnych sztetli w Podlaskiem, żydowskie tradycje, tańce i muzykę. Jego celem jest stworzenie międzynarodowej trasy obejmującej dawne żydowskie białoruskie i polskie sztetle.

- Marzena Mróz-Bajon - dziennikarka, podróżniczka, fotografka - o swojej książce "Domy pisarzy". Autorka odbyła szereg podróży, by dowiedzieć się: jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz i jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? Pojechała do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Anchiano, gdzie wciąż stoi dom Leonarda da Vinci. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i - całkiem legalnie - do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Dotarła do miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

- Zbliża się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (1.08-7.08).

- Niedawno zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Marcin Pieńkowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Nowe Horyzonty", opowie, które tytuły z canneńskiego festiwalu obejrzą w sierpniu widzowie 21. MFF "Nowe Horyzonty".

- "Trzy minuty o Teatrze" Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 25.07.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk