Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 17.02.2022

Słuchowisko "Blizny" - opowieść rodzinna, z problemem pracy przymusowej w tle

Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Piotra Cieńskiego "Blizny", w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego. Grają m.in.: Anna Cieślak, Marta Dąbrowska i Marcin Troński.

Do domu rodzinnego przychodzi list od Laury. Dziewczyna informuje bliskich, że ułożyła sobie życie za granicą i nie zamierza wracać. Jej ojciec i siostra nie chcą się z tym pogodzić. Na domiar złego rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej, a jedyną osobą, która mogłaby im pomóc jest Weronika. Niestety, ze względu na bolesne wydarzenia z przeszłości rodzina od lat pozostaje z Werą w bardzo trudnych stosunkach.

Aby odkryć tajemnicę Laury, każdy z bohaterów musi zmierzyć się z przeszłością oraz własnymi demonami.

"Blizny" to tekst poruszający problem pracy przymusowej, ale przede wszystkim opowieść o desperacji, uwikłaniu, manipulacji oraz skomplikowanych relacjach między bliskimi sobie ludźmi. Wydarzenia tu opisane powstały w wyobraźni autora, są jednak inspirowane prawdziwymi losami podopiecznych fundacji La Strada.

Sztuka autorstwa Piotra M. Cieńskiego powstała na podstawie prawdziwej historii jednej z kobiet uratowanych przez Fundację La Strada i na  jej zlecenie. Słuchowisko radiowe "Blizny" to już kolejne z działań Fundacji, która w ramach kampanii społecznej Anty Modern Slavery Art chce poprzez sztukę przybliżyć społeczeństwu temat pracy przymusowej i współczesnego niewolnictwa.

***

Piotr Cieński  "Blizny"

Reżyseria: Przemysław Wyszyński

Realizacja: Paweł Szaliński, Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Przemysław Wyszyński

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Obsada:

Irmina – Anna Cieślak

Laura – Angelika Kurowska

Anna – Hanna Skarga

Wera – Marta Dąbrowska

Ojciec – Marcin Troński

Komisarz – Kamil Pruban

*** 

Słuchowisko "Blizny" wyemitowaliśmy w czwartek (17.02) tuż po godz. 21.00.

Posłuchaj
38:45 Słuchowisko "Blizny" w Programie 1 Słuchowisko "Blizny" w Programie 1

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży zajmuje się Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem, od 1992 roku, jest Janusz Kukuła. 

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Niedawna gala odbyła się 6 grudnia.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.