Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 18.09.2012

Muzyka całej Azji pod jednym dachem!

23 września rozpocznie się 8. już Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. - Będą gwiazdy światowego formatu, unikalne instrumenty i dźwięki natury - zachęca dyrektor artystyczna, Maria Pomianowska.
Maria PomianowskaMaria PomianowskaPR/E. Iwanicka

To jedna z największych imprez poświęconych muzyce świata W naszej części Europy. - To mocno zobowiązuje. Dlatego w tym roku naszym tematem przewodnim jest orient i cała Azja, która jest też moją wielką miłością – powiedziała w "Muzycznej Jedynce" Maria Pomianowska. Zaznaczyła przy tym, że, jej zdaniem, arcyciekawy jest fakt, że wszystkie instrumenty, na których bazuje świat, jak skrzypce, gitary, czy fortepian, a raczej jego pierwowzór, czyli cymbały, wymyślono w Azji”.
Program festiwalu jest bardzo różnorodny. – Bo Azja to przecież daleki Wschód jak Japonia i Chiny, ale też Indie, czy centralna Azja. Każdy z tych tematów mógłby patronować jednej edycji. Będziemy kontynuować te wątki, ale w tym roku założyliśmy sobie, że kontynent ów potraktujemy całościowo – tłumaczyła Maria Pomianowska.
Jedną z gwiazd festiwalu będzie Jivan Gasparyan z Armeni, wirtuoz gry na duduku, dawnym instrumencie, podobnym do oboju. – To uznany w świecie muzyk, który grał z Peterem Gabrielem, czy Brianem Mayem. Ale słyszałm też kiedyś jak opowiadał, że występował dla Breżniewa i Kennedy'ego. Przyjedzie ze swoim wnuczkiem, będzie to więc także symbol łączności między pokoleniami – opowiadała dyrektor festiwalu.


W Warszawie wystąpi także m.in. Alim Qasimov z Azerbejdżanu, który przyjedzie z córką. - Bjork nazwała go jednym z najwspanialszych, żyjących wokalistów, a UNESCO wyróżniło go muzycznym odpowiednikiem Nobla – powiedziała Maria Pomianowska.
Muzyczna podróż przez Azję będzie miała też m.in. gruzińskie i syberyjskie akcenty. Na warszawskiej scenie pojawi się żeńska grupa wokalna Ayarkhaan z Republiki Sachy, znanej również jako Jakucja. – Będzie można usłyszeć wyjątkowe głosy natury. To będzie podróż w głąb odgłosów świata. A także unikalne doświadczenie wizualne, nie tylko dlatego, że w skład grupy wchodzi miss Jakucji – śmieje się Maria Pomianowska.
Koncerty festiwalowe odbędą się w specjalnie na tę okazję zbudowanym namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki. – To będzie cudowna sala koncertowa. Zapewniamy nie tylko świetną jakość dźwięku, ale też orientalny wystój – zachęca dyrektor festiwalu.

Maria
Maria Pomianowska i Maria Szabłowska w studiu "Muzycznej Jedynki", fot. PR/E. Iwanicka

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu siedmiu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 150 artystów indywidualnych i grup z ponad 50 krajów. Więcej informacji na stronie www.estrada.com.pl/15_skrzyzowanie_kultur.

Patronem imprezy jest Polskie Radio.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marią Pomianowską. W nagraniu więcej o atrakcjach rozpoczynającego się 23 września festiwalu.
Rozmawiała Maria Szabłowska.

ei