Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 20.10.2012

Polskie przekleństwa: słowo na "k” ma aż 47 funkcji!

Przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim. Może to być zachwyt, dezaprobata, złość, groźba, a czasem tylko przecinek. Czy jeśli chodzi o wulgaryzmy, jestem kreatywni?
Polskie przekleństwa: słowo na k ma aż 47 funkcjiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego i jak przeklinają Polacy - posłuchaj rozmowy z Marią Rotkiel
  • Jak przekleństwa funkcjonują w filmach sprawdziła Karolina Rożej
Czytaj także

Psycholog Maria Rotkiel, która była gościem "Soboty z radiową Jedynką" podkreśla, że jesteśmy narodem temperamentnym. – Dlatego przeklinanie to czasem sposób rozładowywania napięcia i tego będę trochę broniła. Ale kiedy wulgaryzmy zastępują inne słowa i zasób określeń się ogranicza, to już znacznie gorzej – mówiła ekspertka.

Maria Rotkiel przyznaje, że zdarza jej się przeklinać. - Dlatego proszę o wybaczenie, że trochę będę tego broniła. Musimy jednak zawsze zachowywać granice komfortu innych osób, więc staram się nie przeklinać przy dzieciach czy osobach starszych. W sytuacjach publicznych też nie, natomiast zdarza mi się, kiedy jestem sama i zdenerwowana. I uważam, że w funkcji rozładowania napięcia niecenzuralne słowo może się wymsknąć – powiedziała psycholog.

/

Co jednak w sytuacji, kiedy przekleństwa służą do wyrażania pozytywnych emocji, kiedy np. przerywnik na "k" pada w wyznaniu miłosnym? – To może martwić, bo kontekst jest mylący. Wulgaryzmy odnoszą się do trudnych emocji i są negatywne, więc podkreślanie przekazu pozytywnego przy ich użyciu jest zaprzeczeniem i świadczy raczej o ubogim języku – uważa Maria Rotkiel.

Ekspertka przyznaje jednak, że jest zdecydowanie przeciw cenzurze języka w sztuce. - Przecież i wulgaryzmy i erotyka i prowokacja to środek wyrazu, którym twórca może się posługiwać. Nie trzeba oglądać danego filmu czy czytać danej książki, a środek wyrazu jest prawem twórcy – powiedziała psycholog.

Jak terapeuci wykorzystują przekleństwa, co zrobić, jeśli dziecko zaczyna powtarzać przekleństwa, kiedy przeklinanie jest mobbingiem i skąd wiadomo, że koń rozumie słowo na "k"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której te i wiele innych, ciekawych wątków.

Rozmawiała Sława Bieńczcka (która szczerze odpowiedziała też, czy sama przeklina).

ei