Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 31.03.2013

Anna Dymna: jestem szczęściarą przez całe życie

Jana Kantego Pawluśkiewicza nazywa czarodziejem, piosenkom Marka Grechuty przypisuje terapeutyczną moc, a Czesław Miłosz był w jej domu. - Kolekcjonuję skarby, ale biżuterii nie lubię, zaś pieniądze mnie nie interesują. Dla mnie skarbami są spotkania z ludźmi - mówi Anna Dymna w "Spotkaniu z mistrzem".
Anna DymnaAnna DymnaPAP/ Grzegorz Michałowski
Posłuchaj
  • O pracy aktorskiej i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie Anna Dymna opowiadała w "Spotkaniu z mistrzem" (Jedynka)
Czytaj także

Od 45 lat pracuje w Starym Teatrze w Krakowie. - Mnie nigdy scena nie zmęczyła. To jest dziwne, magiczne dla mnie miejsce, które pomaga mi żyć. Taki gabinet terapeutyczny. Gdyby nie scena, chyba nie poradziłabym sobie w wielu momentach życia - wyznała aktorka w rozmowie z Anną Retmaniak.
Fakt, że musi pójść do teatru, skoncentrować się, że ma możliwość panowania nad rolą - w przeciwieństwie do nieprzewidywalności codziennego życia - pomaga się uspokoić. - Z poezją było inaczej. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że przestaliśmy w teatrze robić spektakle poetyckie. Mówiło się, że poezja "źle się sprzedaje" - wyjaśnia aktorka. Potem był sen... A dziś Salony Poezji* działają w kilku miastach Polski, a także za granicą.
Jak sama przyznaje, Fundacja "Mimo Wszystko" to najtrudniejsza rzecz, jakiej się w życiu podjęła. Zaraz jednak dodaje, że otrzymuje znacznie więcej, niż z siebie daje. - Moi podopieczni nauczyli mnie języka uczuć, a byłam na to podatna przez to, że jestem aktorką. Całe życie najbardziej interesuje mnie drugi człowiek i zawód uprawiany tyle lat zaprowadził mnie w końcu do prawdziwych problemów. Chyba te sprawy przyćmiły moją działalność artystyczną - powiedziała.
Czego wymaga prowadzenie fundacji? Dlaczego nie chce grać w serialach i czy rolę życia ma jeszcze przed sobą? Zapraszamy do wysłuchania całego spotkania z Anną Dymną, w którym nasz gość recytował poezję Wiesława Dymnego.

"Spotkanie z mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00 Zapraszamy!

***

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Słowom towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. W Salonie spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich, gwiazdy z innych miast, starsi z młodszymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z tymi mniej znanymi.

W roku 2003 Krakowskiemu Salonowi Poezji przyznana została statuetka Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie.