Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.04.2013

"Na Zagładzie nie można budować współczesności"

- Filmy dotyczące Zagłady są realizowane w wielu różnych krajach, ale nie w Izraelu. To państwo ma niewiele ponad 50 lat i szuka takich punktów, które mogą być wzorcem zachowań dla społeczeństwa, elementem to społeczeństwo spajającym - o trwającym festiwalu Żydowskie Motywy opowiadają Józef Hen i Mirosław Chojecki.
Kadr z filmu Mieszkanie. Reż. Arnon Goldfinger.  Izrael, Niemcy, 2011Kadr z filmu "Mieszkanie". Reż. Arnon Goldfinger. Izrael, Niemcy, 2011mat. promocyjne
Posłuchaj
  • O 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy mówią Józef Hen i Mirosław Chojecki (Muzyczna Jedynka)
Czytaj także

Dyrektor 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy Mirosław Chojecki podkreśla, że bardzo niewiele obrazów mówi o samej Zagładzie. - Staramy się pokazywać głównie filmy o współczesnym życiu żydowskim, którego w Polsce praktycznie nie ma, byśmy mogli zobaczyć co zostało nam zabrane z naszej nie tylko historii, tylko naszej współczesności. Bo przecież poprzez Holokaust, a następnie politykę komunistów społeczność żydowska wyniosła się znad Wisły, ale rozwija się w innych krajach - powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską.

Fotografia Żydów polskich >>>

Wśród pokazywanych w kinie Muranów filmów jest więc m.in. amerykański obraz "Punk Jews" o żydowskich artystach, działaczach i muzykach, którzy przeciwstawiają się normom i wyrażają swą żydowskość w niekonwencjonalny sposób; "Pobożna" opowiada o kobietach, które starają się pogodzić swą odmienną seksualność z tradycyjnie ortodoksyjnym judaizmem; a niemiecki "Batman na przejściu granicznym" opowiada o bawiących się razem dzieciach z Izraela i Palestyny.

Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu, który odbywa się pod patronatem Jedynki, jest wybitny pisarz oraz autor scenariuszy Józef Hen. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć retrospektywę filmów powstałych na podstawie jego dzieł: "Prawo i pięść", "Nikt nie woła", "Kwiecień" oraz "Don Gabriel".

Józef
Józef Hen i Mirosław Chojecki fot. PR

Zdaniem pisarza Żydzi polscy nie potrzebowali żadnej zachęty, by przystąpić do walki w obronie Polski i własnej. - We wrześniu 1939 roku mieliśmy świadomość, że to jest wojna z napastnikiem, który Żydom przynosi poniżenie. Ja jako 16-latek wiedziałem o co chodzi i nie potrzebowałem żadnych dokumentów - odniósł się do Odezwy Związku Rabinów z 2 września 1939 roku.

Jak zdaniem gości "Muzycznej Jedynki" przebiega w Polska proces rozliczania się z trudnymi wydarzeniami z przeszłości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów. Pragnieniem organizatorów jest pokazanie widzom tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idee tolerancji i wielokulturowości. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 23-28 kwietnia 2013 w warszawskim kinie Muranów.