Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 01.06.2013

Jerzy Stuhr i "Dwa Teatry", czyli słuchowisko na żywo

- Jury będzie miał z nim duży kłopot, bo na festiwalu "Dwa Teatry" nie ma takiej konkurencji, jak słuchowisko radiowe na żywo - powiedział Jedynce Jerzy Stuhr.
Jerzy StuhrJerzy StuhrPAP/Archiwum/Katerina Sulova

Profesor, aktor i reżyser Jerzy Stuhr jest na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Przywiózł tam swoje słuchowisko "Ich czworo" wg. Gabrieli Zapolskiej zrealizowane na żywo w studiu Radia Kraków. Jego częścią są nawet efekty dźwiękowe. Nie mogło być też mowy o jakimkolwiek montażu.

- To powodowało o wiele większa adrenalinę wykonawczą, żeby się nie przejęzyczyć, żeby właściwe nadać intonację. Na szczęście miałem świetnych wykonawców - powiedział Stuhr.

Nie wykluczył jednak, że kategoria słuchowiska na żywo, na kolejnym festiwalu się pojawi. - Jeżeli inne rozgłośnie pójdą na ten eksperyment i powstanie w sezonie 10 takich słuchowisk, to uważam, że należałoby ją stworzyć - powiedział Stuhr.

Ich czworo to tragifarsa. W podtytule o ludziach głupich. Zdaniem Stuhra najważniejsze jest już w tym zawarte i on za tym poszedł. - Gorzka strona tego utworu wpisuje się w dzisiejszy kryzys rodziny. Nikt się nie zastanawia i nie chce pokazać dramatu okiem dziecka - powiedział Stuhr.

Stuhr-reżyser zaangażował do słuchowiska swoich ulubionych aktorów, jak np. Tomasz Kot. – Lubię moich absolwentów, którym się powiodło. Wypuściłem też na szerokie wody Sonię Bohosiewicz - podkreślił Stuhr. Zaangażował też studentkę IV roku Martę Mazurek. Jej głos był głosem dziecięcym, ale też poważnego komentarza. - Nawet pozwoliłem sobie tak to podinscenizować, że ona czyta również didaskalia. Słuchaczowi chcę dać, że ten świat jest widziany okiem dziecka – powiedział Stuhr.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

Jerzy Stuhr przypomniał też, że przed laty grał w sztuce Gabrieli Zapolskiej i materiał nie jest mu obcy. Wystąpił w roli kochanka, u boku Anny Seniuk i jak podkreślił, było to jedno z jego największych przeżyć teatralnych.

Posłuchaj całej rozmowy Anny Stempniak i Michała Montowskiego z Jerzym Stuhrem.

tj