Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 29.06.2013

Lato z Radiem 2013: Stanisław Bareja był z Brodnicy?

Co wspólnego mogą mieć bohater filmu Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" i miasto Brodnica, w którym w sobotę 29 czerwca odbył się kolejny koncert na trasie Lata z Radiem?
Karolina Rożej, Bogdan Sawicki i Roman Czejarek w BrodnicyKarolina Rożej, Bogdan Sawicki i Roman Czejarek w Brodnicyredakcja Lata z Radiem
Galeria Posłuchaj
  • Brodnica. Kolejny przystanek na trasie koncertowej Lata z Radiem (Jedynka/Lato z Radiem)
  • Brodnica. Zielone płuca Polski i "Brama Mazur". (Jedynka/Lato z Radiem)
Czytaj także

Otóż Stanisław Maria Rochowicz - bohater filmu "Poszukiwany, poszukiwana" - musiał ukrywać się pod przebraniem Marysi, bo był podejrzany o kradzież obrazu przedstawiającego dłoń. Obraz ten, jest lustrzanym odbiciem herbu Brodnicy.

- Brodnica jest bardzo wesołym i otwartym dla wszystkich miastem. U nas są dobre fluidy, tak, jak działają na wszystkich filmy Stanisława Barei - powiedziała w audycji Lato z Radiem Zdzisława Marciniak z Brodnicy.

Lato z Radiem 2013 >>>

Tłumaczy jednak, że wersji na temat pochodzenia herbu Brodnicy jest kilka. Historycznie, że to dłoń otwarta na przybyszów. Natomiast w średniowieczu oznaczała prawo do wykonywania kary śmierci. Historia Brodnicy związana jest z Zakonem Najświętszej Maryi Panny. - Piękne zabytki gotyckie na każdym kroku pochodzą z okresu panowania Krzyżaków - wyjaśniła Zdzisława Marciniak.

Brodnica to w zasadzie miasto pogranicza w którym jednak zawsze był silny polski pierwiastek. Była tam granica z Królestwem Polskim i z Księstwem Warszawskim. Natomiast jej przedwojenna nazwa, to Strasburg. Głównym punktem miasta jest rynek na planie trójkąta. Znajdują się na nim piękne eklektyczne kamienice. To jeden z trzech takich rynków w Europie.

Lato z Radiem 2013 - zobacz zdjęcia z trasy koncertowej >>>

- Brodnica, to najpiękniejsze miejsce na ziemi - potwierdza mąż pani Zdzisławy Marian Marciniak, dyrektor muzeum w Brodnicy. Wyjaśnił też pochodzenie trójkątnego rynku w mieście. - Rynki średniowieczne powstawały na skrzyżowaniu dróg, a u nas były trzy drogi. Stąd ten trójkąt - powiedział Marian Marciniak. Przypomniał też, że tak naprawdę Brodnica na stałe została włączona do Polski dopiero w 1920 roku.

W Brodnicy nie możemy zapomnieć o Annie Wazównie, siostrze króla Zygmunta III Wazy. Mieszkała tam przez 20 lat. - Nie mogła mieszkać na Wawelu, bo była ewangeliczką, a Zygmunt był katolikiem. Nie wypadało aby przebywała na katolickim dworze. Zygmunt III kupił dla niej starostwo brodnickie. Od tego czasu stało się ono starostwem żon królów - wyjaśnił Marciniak.

Brodnica na trasie koncertowej Lata z Radiem >>>

Do dziś można podziwiać po tym okresie Pałac Anny Wazówny w Brodnicy oraz przylegający do niego park.

Z Haliną Marciniak i jej mężem Marianem rozmawiała Karolina Rożej i Roman Czejarek .

A w niedzielę kolejny koncert Lata z Radiem. Jego gwiazdą będzie Ania Wyszkoni .

Ania Wyszkoni - Tydzień z Gwiazdą >>>

tj