Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 26.08.2013

Mistrz Mowy Polskiej. Prawie każdy może nim zostać

- Taki tytuł ogromnie zobowiązuje, a jednocześnie jest bardzo niebezpieczny. Powinniśmy ważyć każde słowo, które wypowiadamy. Skoro ktoś nadał nam tytuł Mistrza Mowy Polskiej, to powinien wymagać od nas, żebyśmy mówili najczystszą i najszlachetniejszą polszczyzną - powiedział dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, laureat tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Piotr Kossakowski i Andrzej Matul o konkursie Mistrz Mowy Polskiej (Jedynka/Rozdroża kultury)
Czytaj także

Program Mistrz Mowy Polskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących kultury naszego ojczystego języka. W tym roku Akademia po raz trzynasty uhonoruje osoby, które posługują się poprawną i barwną polszczyzną oraz posiadają niekwestionowane zasługi w jej rozwoju i popularyzacji.

Organizator konkursu Piotr Kossakowski tłumaczy, że od trzech lat formuła programu się rozszerzyła. Przez 10 lat jego funkcjonowania jurorzy, wybitni językoznawcy, wskazywali osoby posługujący się w sposób mistrzowski językiem polskim. - Takie osoby otrzymywały nominacje, podczas głosowania można było wskazać swoich mistrzów vox populi, a jurorzy wskazywali swoich mistrzów - powiedział Kossakowski. Oprócz tego były tytuły specjalne, jak Wawrzyn Mowy Polskiej.

Jednak podczas kolejnego konkursu, mistrzowie z lat ubiegłych skupieni w Akademii Mistrzów Mowy Polskiej postanowili nagradzać placówki życia publicznego. Ten konkurs jest równoległy do Mistrza Mowy Polskiej i nazywa się Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. - Taką Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej po raz pierwszy został Teatr Polskiego Radia - dodał Kossakowski.

W tym roku w konkursie znalazła się audycja "Jedynka Dzieciom" Agnieszki Kunikowskiej i Joanny Ficińskiej. - Jak słucham tej audycji i najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia, to myślę sobie, że czeka nas piękna przyszłość - powiedział Andrzej Matul.

Można też głosować na audycję "Portret słowem malowany" Anny Retmaniak. - Nie byłoby Polskiego Radia bez audycji "Portret słowem malowany" i bez Ani Retmaniak. Nie byłoby też teatru - argumentował Matul.

Zachęcamy do oddawania głosów na programy radiowej Jedynki >>>

Na Mistrzów Mowy Polskiej można głosować do 21 września. W konkursie indywidualnym m.in. na Tomasza Zimocha, dziennikarza sportowego radiowej Jedynki. - Prezentuje emocjonalną polszczyznę. Uwielbiam ją. Ponieważ jestem kibicem gwałtownie reaguję na to, co oglądam. Tomek w niczym nie krępuje tego języka, którym operuje opowiadając o sporcie. To jest bardzo soczysta, barwna, poruszająca wyobraźnia. Na granicy histerii, ale bardzo piękna - dodał Matul.

Zapraszamy do głosowania na Tomasza Zimocha w kategorii Mistrz Mowy Polskiej >>>

Laureatów Programu w obu kategoriach poznamy 23 września w Teatrze Starym w Lublinie.

Z Piotrem Kossakowskim i Andrzejem Matulem rozmawiała Magdalena Mikołajczuk.

tj