Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.09.2013

Tomasz Zimoch jako Papkin. Będzie się działo!

Z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego już po raz drugi odbędzie się Wielkie Narodowe Czytanie. W dobie powszechnej niechęci do książek to coś niezwykłego. A w Radiowej Jedynce dziennikarze znani z naszej anteny będą czytali "Zemstę".
Tomasz Zimoch jako Papkin podczas czytania Zemsty Aleksandra FredryTomasz Zimoch jako Papkin podczas czytania "Zemsty" Aleksandra FredryWojciech Kusiński/PR
Galeria Posłuchaj
  • Halina Przebinda i Edward Chudzik o Wielkim Czytaniu Fredy w Ogrodzie Saskim w Warszawie (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
  • Do programu Teatr Polska przyłączyły się nowe placówki (magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
Czytaj także

W największych polskich miastach, ale także w prawie 700 miejscowościach będzie się odbywało wielkie czytanie. Dzieła Aleksandra Fredy będą prezentowane w różnych miejscach - w parkach, na ulicach, w restauracjach, a nawet w przedszkolach i więzieniach. W Mińsku Mazowieckim odbędzie się nawet próba bicia Rekordu Guinnessa w długości czytania bez przerwy.
W Warszawie, w Ogrodzie Saskim od godziny 11.30 będzie czytanych pięć dramatów Aleksandra Fredry - "Zemsta", "Mąż i żona", "Damy i huzary", "Pan Jowialski" i na koniec "Gwałtu co się dzieje". Czytanie tego ostatniego dramatu będzie transmitowała Radiowa Jedynka. Początek po godz. 18.00, a reżyserem "Gwałtu co się dzieje" jest Andrzej Seweryn.

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - poznaj szczegóły!

- Chcemy dać sygnał publiczności, że dzieła Fredry może czytać każdy z nas, niekoniecznie zawodowi aktorzy - mówi Halina Przebinda, reżyser czterech spektakli. Dlatego do czytania "Zemsty" zostały zaproszone znane osoby: sportowcy, muzycy, dziennikarze. Jednym z mularzy będzie Maciej Szeptycki, potomek Aleksandra Fredry. Pan Maciej będzie gospodarzem w Ogrodzie Saskim, a w przerwach między komediami opowie historie z życia swojej rodziny. W czytaniu weźmie udział ponad 120 artystów i muzyków. Będzie też prezydent Bronisław Komorowski. Didaskalia będą czytali m.in. Krystyna Czubówna i Tomasz Zimoch.

Edward Chudzik, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury, zwraca uwagę, że przez Polskę przetacza się "piękna epidemia". - Bo jak nazwać w dobie powszechnego nieczytania fakt, że w kilkuset miejscach będzie czytany Fredro - mówi gość radiowej Jedynki. Dla najpilniejszych słuchaczy będą leżaki i koce.

Znasz dzieła Fredry? Weź udział w konkursie! >>>>

Wyjątkowym wydarzeniem będzie, specjalnie na ten dzień przygotowana przez dziennikarzy Radiowej Jedynki, dźwiękowa wersja "Zemsty". Kolejne fragmenty wyjątkowego słuchowiska prezentować będziemy przez cały dzień na naszej antenie oraz stronie internetowej. Reżyserii tego niezwykłego przedsięwzięcia podjął się Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, a słuchacze będą mogli również poznać kulisy nagrania. Więcej szczegółów Janusz Kukuła zdradzi w sobotnich "Sygnałach dnia" (audycja w godz. 6.00 - 9.00).

Ponadto w "Sobocie z Radiową Jedynką" (audycja w godz. 13.00 -18.20) przypominać będziemy życie i twórczość Aleksandra hrabiego Fredry w materiałach przygotowanych przez prof. Barbarę Osterloff z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Jeśli mowa o Fredrze, nie można pominąć jego utworów dla dzieci! 7 września na antenie Jedynki zabrzmią "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli" i "Osiołkowi w żłoby dano". Zapraszamy także do udziału w quizie popularnonaukowym pod hasłem "Aleksander Fredro i jego epoka", który zostanie rozegrany na antenie o godz. 15.30.

W audycji "Magazyn sztuk wszelki" również rozmowa o programie "Teatr Polska", nad którym radiowa Jedynka ma patronat. Kolejne teatry ruszają w trasę. Rozmowa z Daną Łukasińską i Martyną Zaniewską z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku o przedstawieniu "Czarnobyl. Last Minute" wg reportaży Swietłany Aleksijewicz oraz z Piotrem Ratajczakiem o spektaklu "Stawiam na Tolka Banana".

Audycję prowadziła Anna Stempniak.

(ag)