Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.11.2013

Kiedy Budka Suflera gra, na scenę lecą groszaki

Roman Czystaw zagościł w Budce Suflera na chwilę, kiedy doszło do konfliktu między liderami zespołu Romualdem Lipko i Krzysztofem Cugowskim. Jemu zawdzięczam popularność przeboju "Za ostatni grosz".
Sterta groszaSterta groszasxc/hu/yochim

Autor tekstów Marek Dutkiewicz wspomina, że przed wyjazdem na kilka miesięcy do Stanów Zjednoczonych w ostatniej chwili napisał tekst tej piosenki i przedyktował go przez telefon. To była epoka jeszcze przedmejlowa. Miał obawę, co z tym utworem będzie, ale kiedy wrócił to był już przebój.

Budka Suflera >>> Bez tajemnic
Z tą piosenką wiąże się pewien zwyczaj. Za chęć puszczenia utworu w stanie wojennym pracę stracił prezenter Krzysztof Szewczyk. Wiadomość ta dotarła do zespołu, który podczas koncertu zapowiedział, że zbiera pieniądze dla Szewczyka. Więc publiczność zasypała scenę groszakami.

Podczas jednego z koncertów moneta większa niż grosz trafiła perkusistę w łuk brwiowy i ten zalał się krwią. Po tym zdarzeniu Budka Suflera przed zaśpiewaniem "Za ostatni grosz" zakłada kaski motocyklowe i gogle. Więc słuchacze wiedzą, co za chwile będzie grane. A grób Romana Czystawa, który odszedł w 2010 roku zawsze zasypany jest groszowymi monetami.

Janusz Kruk >>> Wspomina Marek Dutkiewicz

Czystaw był wokalistą "Budki Suflera" w latach 1978-82. Brał udział w nagraniu trzech płyt tego zespołu - "Na brzegu światła" (1978), "Ona przyszła prosto z chmur" (1980), "Za ostatni grosz" (1982). Na ostatnim z tych albumów umieszczono utwór "Nie taki znów wolny", do którego Czystaw skomponował muzykę. Był pierwszym wykonawcą takich przebojów jak "Za ostatni grosz", "Nie wierz nigdy kobiecie", "Rock'n'roll na dobry początek".

Janusz Kruk, Roman Czystaw, Jacek Skubikowski, Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka. Zmarłych artystów wspomina w "Muzycznej Jedynce" Marek Dutkiewicz.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

(ag)