Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 02.05.2014

Dzień Polonii i Polaków Za Granicą. "Niektórym na Ukrainie jest bardzo ciężko"

- Społeczność polska we Lwowie i okolicach to przede wszystkim osoby starsze. Emerytury, w przeciwieństwie do cen leków, nie są tu wysokie. Niektórym osobom jest bardzo ciężko i pomoc bardzo by im się przydała - mówił w Jedynce prof. Mieczysław Grzegocki z Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.
Przemarsz Polonii ze Starego Miasta pod Pałac Prezydencki w Warszawie okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą (2002 r.)Przemarsz Polonii ze Starego Miasta pod Pałac Prezydencki w Warszawie okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą (2002 r.)PAP/Andrzej Hrechorowicz
Posłuchaj
  • Prof. Mieczysław Grzegocki o Dniu Polonii i Polaków Za Granicą (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" zaznaczył jednak, że sytuacja Polaków na Ukrainie w ostatnich tygodniach nie zmieniła się na gorsze. - Społeczność polska, zwłaszcza we Lwowie, odczuwa więź z braćmi Ukraińcami i współczuje tym z nich, którzy walczą. W czasie protestów na Majdanie pomagaliśmy, uczestniczyliśmy w zbiórkach ciepłych rzeczy i leków - wyjaśnił prof. Mieczysław Grzegocki.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Dzień Polonii i Polaków Za Granicą ustanowił Sejm w 2002 roku. Jak zapewnił gość Jedynki, dla polskiej społeczności we Lwowie jest to wielkie święto. - Możemy poczuć tego dnia jedność z Polakami zamieszkałymi w różnych częściach świata. Ta łączność ma wielkie znaczenie, zwłaszcza w przypadku niedużych skupisk polonijnych. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Polskiemu Radiu, bo z moich obserwacji wiem, że większość mieszkańców Lwowa i ościennych województw, którzy znają język Polski zawdzięcza to właśnie słuchaniu Polskiego Radia - podkreślał wicerektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.

Prof. Mieczysław Grzegocki mówił w audycji także o tym, jak we Lwowie obchodzony jest Światowy Dzień Polonii i Polaków Za Granicą oraz o powstającym właśnie w tym mieście Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

pg/asz