Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 02.05.2017

Polscy uczniowie za granicą. Jak nie stracić kontaktu z ojczystym językiem?

Dziś obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto obchodzone od 2002 roku. Według szacunków, około 20 milionów osób na całym świecie przyznaje się do polskich korzeni. Polski rząd stara się wspierać naukę języka polskiego poza granicami kraju.
Wideo
  • 201705020815_AKoterla_GWisniewska.mp4
Posłuchaj
  • Agnieszka Koterla i Grażyna Wiśniewska o nauce języka polskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Agnieszka Koterla mówi, że ośrodek oferuje szeroką gamę możliwości, jeśli chodzi o naukę języka polskiego i innych przedmiotów po polsku.

- Młodzież i dzieci, które chcą się uczyć, mają możliwość pobierania nauki nie tylko w szkolnych punktach, ale prowadzone jest także, na szeroką skalę, nauczanie na odległość - czyli nauka przez internet. Nauczyciele znajdują się tu na miejscu w Warszawie, natomiast uczniowie rozsiani są po całym świecie. Niektórzy nawet pływają na statkach - tłumaczy gość Jedynki. - Każde dziecko, które wyjeżdża, a chce uczyć się języka polskiego oraz przedmiotów po polsku, ma taką możliwość - dodaje gość "Sygnałów dnia".

Grażyna Wiśniewska z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego podkreśla, że bardzo często nauczyciele przebywający za granicą, nie mają na co dzień kontaktu ze współczesną polszczyzną, z najnowszą dydaktyką. - W związku z tym Polonijne Centrum Nauczycielskie, które jest komórką Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą świadczy pomoc merytoryczną i metodyczną dla tych nauczycieli - wyjaśnia ekspert.

- Polega ona na szkoleniach nauczycieli. Od roku 1991 roku, kiedy powstało centrum, do roku 2017 objęliśmy swoimi szkoleniami właściwie wszystkie kraje Europy, ale również wiele ośrodków w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Ameryce Południowej - podkreśla Grażyna Wiśniewska. - Są to szkolenia zarówno w miejscach zamieszkania nauczycieli, ale także świadczymy szerokie szkolenia online - dodaje.

A jak wyglądają lekcje wychowania fizycznego prowadzone przez internet? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Agnieszka Koterla (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą), dr Grażyna Wiśniewska (Polonijne Centrum Nauczycielskie)

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 8.15

kh/pg