Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 15.06.2017

Relacje USA-Rosja. Dlaczego nie doszło do resetu?

- Praktycznie każda administracja amerykańska zaczynała od resetu w stosunkach z Rosją (...) Prezydentura Donalda Trumpa przejdzie do historii jako ta, w której tego restetu nie było - powiedział w radiowej Jedynce dr Paweł Kowal.
Posłuchaj
  • Relacje USA-Rosja. Dlaczego nie doszło do resetu? (Więcej świata/Jedynka)

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył w czwartek doroczną telekonferencję z obywatelami. W trakcie trwającego cztery godziny maratonu pytań i odpowiedzi m.in. zapewniał, że są sfery, w których Moskwa może współpracować z USA i że zależy jej na normalizacji stosunków.

- Dobre kontakty ekipy Donalda Trumpa z Rosją - nie mówię, że od razu jakieś grzeszne - miały być tą przepustką, pasem transmisyjnym, ale właśnie oskarżenie, że w tych kontaktach przekroczono pewne granice powodują, że administracja Trumpa musi być szczególnie ostrożna dzisiaj. To utrudnia proces tzw. resetu - wyjaśnił w audycji "Więcej świata" dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

- Praktycznie każda administracja amerykańska zaczynała od resetu w stosunkach z Rosją. Wydawało się, że administracja Trumpa tym bardziej powinna od niego zacząć, dlatego że tak było to sformatowane w czasie kampanii wyborczej, a właśnie ta prezydentura przejdzie do historii jako ta, w której tego resetu nie było - wskazał gość Jedynki.

W audycji "Więcej świata" także:

Korespondentka Polskiego Radia z Dubaju Anna Dudzińska opowiedziała o tym, jak mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich postrzegają konflikt państw arabskich z Katarem. 

Kilka państw regionu - m.in. ZEA, Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn, Jemen i Libia - zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem oskarżając go o wspieranie terroryzmu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Michał Żakowski

Gość: dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 18.12

kk