Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dariusz Adamski 04.01.2018

Czy sport będzie sposobem na kryzys na Półwyspie Koreańskim?

Kim Dzong Un zadeklarował, że jest "otwarty na dialog" z Koreą Południową. Północnokoreański przywódca wyraził też chęć wysłania sportowców KRLD na igrzyska w Pjongczangu. - To pokazuje obliczalność Kim Dzong Una - ocenił prof. Piotr Grochmalski.
Posłuchaj
  • Prof. Piotr Grochmalski o chęci Kim Dzong Una do dialogu oraz Jakub Groszkowski o wyborach w Czechach (Więcej Świata/Jedynka)
Czytaj także

Jak przyznał prof. Grochalski z Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie, Kim Dzong Un swoimi deklaracjami pokazał, że jest graczem na arenie międzynarodowej, który - wbrew powszechnym opiniom - potrafi kalkulować, co w danym momencie mu się może opłacić. - Wbrew tym wszystkim przeświadczeniom, że jest to wariat, on doskonale kalkuluje, zna instrumenty działania. To jest człowiek z dobrą znajomością Zachodu. On wie, że musi znaleźć jakiś pomysł na Koreę Północną. Bo jeśli patrzeć na to w dalszej perspektywie, to los Korei Północnej jest przesądzony - stwierdził prof. Grochmalski. - Prędzej czy później dojdzie do zjednoczenia tych dwóch państw i w tej długiej perspektywie Kim Dzong Un musi robić wszystko, aby ten czas zjednoczenia nie nastąpił zbyt szybko - tłumaczył. 

W ocenie prof. Piotra Grochmalskiego, chęć wysłania sportowców z Korei Północnej na igrzyska na Południe, oraz pozytywna reakcja Seulu przypominają przykład z historii Niemiec Zachodnich i Wschodnich. - Przecież NRD stosowała sport jako narzędzie propagandy - przyznał specjalista. 

Ponadto w audycji rozmowa z Jakubem Groszkowskim o nadchodzących wyborach prezydenckich w Republice Czeskiej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście:  Jakub Groszkowski (analityk ośrodka studiów wschodnich)

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 18.13

dad/ag