Logo Polskiego Radia
Jedynka
Mateusz Rekłajtis 05.02.2018

"Każdy uprzątnięty dzik zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia środowiska wirusem ASF"

- Na ASF nie ma żadnego lekarstwa czy szczepionki. Naukowcy twierdzą, że wyprodukowanie szczepionki to może być perspektywa nawet 15-letnia. Jeśli w ogóle - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Jażdżewski z Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Afrykański pomór świń jest śmiertelną chorobą trzody chlewnej i dzików. Wirusa rozprzestrzeniają właśnie wędrówki tych ostatnich. Naturalną barierą dla jego rozprzestrzeniania, choć zdarzają się przypadki jej przekroczenia, jest Wisła. Eksperci przewidują, że ogniska choroby będą przesuwać się po jej linii na północ.

Jak podkreślił Krzysztof Jażdzewski "na ASF nie ma żadnego lekarstwa", lecz nie znaczy to, że pozostajemy wobec choroby bezbronni. - Są dwa rodzaje zwalczania ASF, które powinny być równolegle wdrażane. Nie ma innej metody niż obniżanie populacji dzików i aktywne zbieranie padłych osobników - powiedział w radiowej Jedynce.

Zaznaczył, że codziennie przybywa wykrytych przypadków zarażonych osobników, jednak nie jest to niepokojąca statystyka, ponieważ "od roku zgłaszalność padłych dzików znacząco się zwiększyła". Walka z ASF to już nie tylko oczekiwanie na zgłoszenia i utylizacja zarażonych osobników, ale i akcje poszukiwawcze przeprowadzane m.in. przez wojsko. 

Więcej na temat trudnej walki z afrykańskim pomorem świń w całej rozmowie.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Krzysztof Jażdzewski (Główny Inspektorat Sanitarny)

Data emisji 05.02.2017

Godzina emisji: 12.12

rr/kh