Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 06.03.2019

Wiceminister: samorządy różnie sobie radzą z programem dla niepełnosprawnych

 - Co roku będziemy przygotowywać plany działań dla niepełnosprawnych - mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Do dyspozycji od przyszłego roku będą 2 mld zł. Zaznaczył, że wdrażany teraz program usług opiekuńczych, adresowany do samorządów, to dopiero początek. 
Posłuchaj
  • Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, o pomocy dla niepełnosprawnych (W samo południe/Jedynka)
Czytaj także

Krzysztof Michałkiewicz przypomniał że od stycznia tego roku ruszył Fundusz Solidarnościowy i w tym roku będzie to zapewne około 647 mln złotych. W przyszłym roku planowo ma być więcej środków, około 2 mld złotych - dodał gość Jedynki.

Minister pracy Elżbieta Rafalska złożyła niedawno podpis pod pierwszym programem, który będzie finansowany z nowego Funduszu Solidarnościowego - chodzi o usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. – Program kierowany jest głównie do samorządów, które mają jako zadanie własne świadczenie usług opiekuńczych, specjalistycznych wobec mieszkańców, wspólnoty lokalnej – wyjaśniał wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Ocenił, że samorządy różnie sobie z tym radzą. Dodał, że według wczorajszych donieseń mediów, w ostatnim czasie w Warszawie ceny za usługi wyraźnie wzrosły, a liczba przyznawanych godzin zmalała. – Dla wielu niepełnosprawnych to bardzo przykra informacja – mówił wiceminister. Pytany dlaczego tak się dzieje, odparł, że widocznie ”w Warszawie polityka zdominowała działania władz miejskich”.

- Priorytetem samorządów powinno być zaspokajanie potrzeb mieszkańców wspólnoty lokalnej, co zapisano w ustawie o samorządzie gminnymi. Wśród mieszkańców są osoby wymagające specjalnej troski - osoby niepełnosprawne, starsze, dzieci. Na wsparciu dla nich nie wolno oszczędzać - stwierdził gość Jedynki.

W maju planowany jest protest ws. niepełnosprawnych

Wiceminister oświadczył, że nie powinno się wiązać spraw niepełnosprawnych z polityką. - To trudny rok - wyborczy. Każdy pretekst jest dobry, by uprawiać politykę. Osobami niepełnosprawnymi nie powinno się zajmować w kontekście politycznym – mówił wiceminister.  Zaznaczył, że w związku z rozszerzeniem 500+ na wszystkie dzieci, od 1 lipca nie będzie żadnego dziecka, także niepełnosprawnego, które nie dostałoby tego świadczenia. Zaznaczył, że tak jak każdy inny obywatel, również renciści socjalni dostaną 13. świadczenie.

Jednak 23 maja część osób niepełnosprawnych i ich reprezentantów ma protestować przed Pałacem Prezydenckim. Wiceminister w odpowiedzi na to stwierdził, że jest w kontakcie ze środowiskami niepełnosprawnych osób i - jak mówił - niekoniecznie chcą one, by reprezentowały je osoby związane z partiami.

- Nie ma jednak co ukrywać, że sytuacja osób niepełnosprawnych jest trudna (…) – stwierdził. 

***

W marcu ruszył nowy program dla osób niepełnosprawnych z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Program będzie finansowany z uruchomionego w styczniu tego roku Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

W programie przewidziane są takie usługi jak opieka higieniczna zalecona przez lekarza, opieka pielęgnacyjna i zapewnienie kontaktu osoby niepełnosprawnej z otoczeniem. Przewiduje on też specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone przez specjalistów, jak rehabilitanci, fizjoterapeuci czy terapeuci.

Program kierowany jest do samorządom. Usługi opiekuńcze i specjalistyczne mogą być z Solidarnościowego Funduszu sfinansowane na poziomie 50 procent a drugie 50 procent powinien dołożyć samorząd. Z Funduszu można przeznaczyć 60 milionów złotych na ten cel.

Posłuchaj całej rozmowy.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Krzysztof Michałkiewicz (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 12.15

IAR/Jedynka/ agkm/ag