Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.03.2020

Tysiące emigrantów puka do drzwi Unii Europejskiej. Czy będzie kolejny kryzys?

Tysiące migrantów próbuje przedostać się głównie do Grecji, ale też do Bułgarii. To efekt decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który ogłosił, że Turcja nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową przedostać się do Unii Europejskiej.

Jednocześnie prezydent zachęcił uchodźców przebywających w Turcji do wyjazdu, wmawiając im, że droga do Europy jest wolna. Czy Wspólnota stoi w obliczu kryzysu takiego, jak w latach 2015-2016?

Grupa migrantów na granicy grecko-tureckiej Grupa migrantów na granicy grecko-tureckiej

Czy będzie powtórka z lat 2015-2016?
Dr Dorota Heidrich uważa, że powtórki z lat 2015-2016 nie będzie, a to dlatego, że Unia przyjęła liczne rozwiązania, zmierzające do wzmocnienia jej granicy zewnętrznej. Ponadto ujednolicono, z małymi wyjątkami, politykę azylową tak, żeby takie same procedury obowiązywały we wszystkich krajach członkowskich. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że obecny kryzys to próba szantażu ze strony Turcji, która chce, aby państwa europejskie poparły ją w  interwencji zbrojnej w Syrii. - Uczestniczymy w pewnej rozgrywce politycznej, w której występują nie tylko Turcja i Unia Europejska, ale także Stany Zjednoczone, Rosja, Syria. Wszyscy grają setkami cywilów, którzy są tylko pewnym instrumentem oddziaływania politycznego - wyjaśnia ekspert.

Co zrobić z migrantami?
Dr Heidrich wskazuje, że na podstawie umów międzynarodowych Grecja nie ma prawa zawiesić rozpatrywanie wniosków azylowych. Inna spraw, czy takie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, czy negatywnie. A w trakcie procedury trzeba coś z uchodźcami zrobić. Nakłada się na to kryzys związany z korona wirusem i fakt, że nadal kilkadziesiąt tysięcy osób czeka na wyspie Lesbos na decyzje w ich sprawie.

Unia che wspomóc Grecję dodatkowymi funduszami
Dr Dorota Heidrich uważa, że obecnie żadne państwo UE nie otworzy granicy, tak jak kiedyś Niemcy i nie odejdzie od zasady procedowania azylowego. - Mielibyśmy powtórkę sprzed pięciu lat, a na to nikt sobie nie pozwoli - wyjaśnia.
Grecję odwiedzili przewodniczący Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli. Zapowiedzieli udzielenie Grecji wsparcia finansowego na sumę ponad 700 milionów euro. - Ta pomoc nie wystarczy na rozwiązanie sytuacji - ocenia dr Dorota Heidrich.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Wizyta prezydenta Islandii Guðni Thorlaciusa Jóhannessona w Polsce - w programie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ich udział  w Konferencji Inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce.

Ogłoszenie wyników poniedziałkowych wyborów parlamentarnych w Izraelu, trzecich w ciągu niespełna roku.

Superwtorek - prawybory w Partii Demokratycznej w 14 stanach - Alabama, Arkansas, Kalifornia, Kolorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Karolina Północna, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Wirginia, a także wśród demokratów przebywający za granicą. Te prawybory mogą wyłonić faworyta, który otrzyma w lipcu nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Demokratów.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Dorota Heidrich (Uniwersytet Warszawski), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Materiały reporterskie: Michał Strzałkowski, Karol Darmoros

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 17.28

ag