Logo Polskiego Radia
Jedynka
Filip Ciszewski 16.03.2020

Wiceszef MSWiA: Polacy zdają dzisiaj egzamin z odpowiedzialności

- Trzeba przyznać i potwierdzić, że nasi rodacy zachowują się w tej trudnej sytuacji bardzo, bardzo odpowiedzialnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSW Paweł Szefernaker, odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. 
Posłuchaj
  • Paweł Szefernaker o kwarantannie związanej z pandemią koronawirusa (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Policjanci pomagają w nadzorze osób objętych kwarantanną domową z powodu potencjalnego zakażenia koronawirusem. Funkcjonariusze przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te są w miejscu kwarantanny, ale również, czy nie potrzebują pomocy. 

1200_koronawirus_szpital_PAP.jpg
Wiceminister zdrowia: wszystkie szpitale w Polsce będą odpowiednio zaopatrywane

- W sobotę policja skontrolowała około 5 tysięcy osób będących w kwarantannie i jedynie 17 osób było poza miejscem kwarantanny. Do tych osób również telefonicznie dociera policja - poinformował Paweł Szefernaker. - To jest promil osób, które się nie dostosowały - dodał.

Jak zauważył, widać, że w innych krajach Europy Zachodniej "podejście do kwarantanny, podejście do organizacji imprez masowych, podejście do wszystkich restrykcji jest inne".

wojsko 1200 free.jpg
"Zapewnić bezpieczeństwo". Od poniedziałku 2,5 tys. żołnierzy na granicach

- Jestem przekonany, że Polacy zdają dzisiaj egzamin z odpowiedzialności -  także ci, którzy są w kwarantannie - podkreślił gość Jedynki.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Sprawdź, punkt po punkcie, co to oznacza

Wiceszef MSWiA wskazał, że do każdego przypadku nieobecności w okresie kwarantanny trzeba podchodzić indywidualnie, sprawdzić, czy było to jednorazowe, czy się powtarza. Podkreślił, że policja monitoruje te osoby i za jakiś czas będzie informacja o nałożonych karach za nieprzestrzeganie kwarantanny.


Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową (opr. Maria Samczuk) Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową (opr. Maria Samczuk)

Paweł Szefernaker dodał, że w najbliższych dniach liczba osób objętych kwarantanną znacząco wzrośnie. Wyjaśnił, że dotąd kwarantanna dotyczyła osób, które miały kontakt z zakażonym, ale teraz są nią objęci też obywatele wracający do Polski z zagranicy. Poinformował, że w zależności od potrzeb w kontrolę będą zaangażowane poza policją też inne służby.

koronavirus 1200 pap.jpg
Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Pytany co z osobami, które nie chcą wrócić do swoich miejsc zamieszkania, aby kwarantanny nie rozszerzyć na wszystkich domowników, Szefernaker wskazał, że choć co do zasady obowiązuje kwarantanna domowa, to w każdym powiecie są też wyznaczone miejsca kwarantanny zbiorowej.

W rozmowie poruszono też temat programu "Lot do domu". W jego ramach obywatelom polskim przebywającymi tymczasowo za granicą, umożliwiony jest powrót do kraju specjalnymi lotami czarterowymi.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Szefernaker (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 07.15

fc/kh