Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 17.02.2021

Szczyt V4. Ekspert: gospodarki tych krajów przez 30 lat rozwijały się w imponujący sposób

Trzydziesta rocznica istnienia Grupy Wyszehradzkiej oraz walka z pandemią COVID-19. Te  tematy zdominowały szczyt premierów państw V4, który odbył w  Krakowie. Podczas spotkania  szefowie rządów podpisali wspólną deklarację podsumowującą działalność Grupy V4. 

szczyt v4 1200.jpg
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Poseł PiS: spotkanie polityków na Wawelu jest symboliczne

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w historycznych salach na Wawelu oraz w Centrum Kongresowym rozmawiali między innymi o zwalczaniu pandemii koronawirusa oraz o unijnej polityce klimatycznej i migracyjnej. Poruszony został też temat polityki wschodniej obejmującej relacje z Białorusią i Rosją oraz rozwój partnerstwa wschodniego. 

Posłuchaj
20:30 Jedynka/Więcej świata V4 17.02.mp3 Szczyt premierów państw V4 w Krakowie (Więcej świata/Jedynka)

 

Słowacki premier Igor Matovič przypomniał, że głównym celem współpracy w  tym formacie jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach europejskich. Zaznaczył jednak, że nie we wszystkich kwestiach "wyszehradzka czwórka" musi być jednomyślna. Z kolei premier Czech Andrej Babiš podkreślał, że Grupa Wyszehradzka nie jest blokiem politycznym, ale ekonomicznym. 

 - Gospodarki tych czterech państw w ciągu ostatnich 30 lat rozwijały się w imponujący sposób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski. - Zgadzam się z premierem Czech, natomiast w wymiarze politycznym więcej jest różnic niż tego, co łączy. Po pierwsze z wszystkich państw V4 tylko Słowacja należy do strefy euro, więc ma inne poglądy na pewne kwestie niż np. Polska i Węgry - stwierdza. 

"Szczepionki wolne od polityki" 

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban mówił podczas szczytu, że kwestię szczepionek powinno się uwolnić od polityki. "Nie ma wschodniej szczepionki i zachodniej szczepionki, jest dobra szczepionka i zła szczepionka; dlatego dziś upierałem się przy tym, że szczepionka ma być dobra". 

- Myślę, że jest to jeden z tematów, który poróżni mocno państwa V4 - ocenia gość audycji. - Victor Orban tutaj mówi w kontekście tego, że na Węgry dostarczono szczepionki chińskie. Trudno dzisiaj sobie wyobrazić, żeby Europa dała zielone światło na szczepionki z Chin, zwłaszcza że to będzie wymagało dłuższego procesu akredytacji - dodaje ekspert. 

Negocjacje ws. dostaw szczepionek 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, że Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą Unii Europejskiej do nacisku na koncerny farmaceutyczne w sprawie dostarczania szczepionek na koronawirusa.

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w historycznych salach na Wawelu oraz w Centrum Kongresowym. Gościem specjalnym jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Grzywnami po 10 tys. funtów ukarano czworo pasażerów, którzy przy wjeździe do Wielkiej Brytanii próbowali ukryć wcześniejszy pobyt w jednym z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego. Pasażerowie zostali zatrzymani na lotnisku w Birmingham w poniedziałek, w pierwszym dniu obowiązywania ostrzejszych przepisów, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

- We Francji parlament przyjął ustawę o bezpieczeństwie Republiki. Szczególne emocje wzbudza artykuł mówiący o możliwości zamykania miejsc kultu - budzi to obawy wspólnot religijnych. Chodzi o działalność antyrepublikańską, antypaństwową, co, jak wskazują eksperci, jest dość szerokim pojęciem. Minister spraw wewnętrznych broni ustawy, stwierdzając, że chodzi o zwalczanie radykalizacji - szczególnie islamskiej. Gościem audycji był Tomasz Michalski z HEC Paris. 

- Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczyna nabór nowych astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację kosmiczną. Potrzeba m.in. przyrodników, matematyków, medyków z angielskim. A rosyjskiego ich nauczą. Europejscy astronauci są obecnie wysyłani na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a za kilka lat powinni zacząć latać na nową stację Lunar Gateway, która ma być punktem pośrednim do ewentualnych misji na Księżyc, a nawet na Marsa. Do dziś nie było żadnego Polaka wśród ponad 20 astronautów wysyłanych w kosmos przez ESA od 2001 r. Więcej w materiale Katarzyny Semaan. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Magdalena Skajewska 

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego UW), Tomasz Michalski (HEC Paris)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans