Logo Polskiego Radia
Jedynka
Robert Bartosewicz 20.03.2021

Rozmowy amerykańsko-chińskie na Alasce. "Wydaje się, że resetu nie będzie"

- Administracja USA już na początku spotkania przedstawiła sprawę twardo, wspominając o "zaniepokojeniu działaniami Chin". Przedstawiciele Pekinu z kolei oskarżyli Amerykanów o niegościnność i złamanie protokołu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
Posłuchaj
  • Świat w południe 20.03.2021 (Jedynka)
Czytaj także

Spotkanie szefów MSZ USA Antony'ego Blinkena i Chin Wanga Yi na Alasce rozpoczęło się od ostrej wymiany oświadczeń wygłaszanych przed kamerami. Blinken, który uczestniczył w spotkaniu wraz z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jakem Sullivanem, zaznaczył, że w czasie rozmów poruszono działania Chin będące powodem do "głębokiego niepokoju" dla USA.

zdjęcie ilustracyjne.jpg
Unia Europejska planuje sankcje na Chiny za łamanie praw człowieka

Jak wyliczał, chodzi o politykę Chin w Sinciangu, wobec Hongkongu, Tajwanu, cyberataki na USA i gospodarcze zastraszanie sojuszników Stanów Zjednoczonych. Biorący udział w spotkaniu przedstawiciel chińskiej Rady Państwa, Yang Jiechi, zareagował na to 15-minutowym wystąpieniem wytykającym słabości amerykańskiej demokracji, złe traktowanie mniejszości w USA i zawierającym słowa krytyki wobec polityki zagranicznej oraz handlowej Waszyngtonu. Jak się wydaje resetu w relacjach amerykańsko-chińskich nie będzie. 

- Sekretarz Blinken już na początku spotkania postawił sprawę twardo. Powiedział, że będą rozmawiać między innymi o głębokim zaniepokojeniu działaniami Chin, w tym o cyberatakach na Stany Zjednoczone - podkreślił w radiowej Jedynce Michał Strzałkowski. 


Posłuchaj
09:34 PR1_mp3 2021_03_20-12-18-26.mp3 Świat w południe 20.03.2021 (Jedynka)

Jak zaznaczył, reakcją Pekinu było najpierw zdziwienie, a potem oskarżenie USA o niegościnność i doprowadzenie do konfrontacji. - Chińskie władze oskarżyły stronę amerykańską o złamanie protokołu. Według nich to strona chińska miała mówić pierwsza, a wystąpienie strony amerykańskiej trwało zbyt długo - dodał dziennikarz Polskiego Radia. 

W audycji także Beata Płomecka o opinii rzecznika unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał za obowiązującą decyzję sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, a także relacja Katarzyny Semaan o sytuacji epidemicznej w Brazylii. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Michał Strzałkowski, Beata Płomecka, Katarzyna Semaan 

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 12.18

bartos